V sezóne 1985/86 sa stal víťazom Pohára majstrov európskych krajín (priameho predchodcu Ligy Majstrov) jediný krát v histórii rumunský klub. Súťaž ovládla Steaua Bukurešť, čo však samo o sebe nie je jediná „unikátna“ informácia.

26-násobný rumunský šampión dokázal vo finále, ktoré sa konalo v španielskej Seville, zdolať FC Barcelonu po rozstrele. Duel skončil 0:0 a na pokutové kopy vyhral rumunský klub atypicky 2:0. Hráči Barcelony nedokázali premeniť totižto žiaden zo svojich štyroch pokusov.

Avšak, Steaua sa zapísala do histórie aj vďaka tomu, že je doteraz posledným klubom, ktorý vyhral finále Ligy Majstrov UEFA bez jediného legionára. Celá základná jedenástka i dvaja náhradníci boli Rumuni. Väčšina z nich, vrátane kapitána Ştefana Iovana či elitného kanoniera Victora Pițurcu, strávila v klube dlhšie obdobie a títo hráči tvorili aj kostru rumunskej reprezentácie. Rovnaký klub sa napríklad v roku 1989 dostal do finále.

V súčasnom svete (i futbale), ktorý je stále viac globálnou záležitosťou, si už len sotva možno predstaviť, že by niekto dokázal v dohľadnej dobe tento počin napodobniť. Alebo sa mýlime?

Zdroj: Športovýmagazín.sk, UEFA.com | Foto: Twitter