Viac než 2 milióny kilometrov štvorcových, na ktorých žije približne 56 tisíc obyvateľov, všetci z nich v niekoľko málo prístavných mestách, ktoré ako jediné nie sú pokryté nehostinnými skalami a snehom s ľadom. Ak by ste si mysleli, že obyvatelia Grónska sú len rybári či nejakí jednoduchí ľudia vyrábajúci nástroje na prežitie, mýlili by ste sa.

V Grónsku, a hlavne v hlavnom meste Nuuk, totižto je oveľa viac možností na šport, ako by ste si pomysleli. Podobne, ako v Nórsku, na Islande či na Faerských ostrovoch, aj tu je mimoriadne obľúbená hádzaná. V rokoch 2001, 2003 i 2007 sa dokonca kvalifikovali jeho reprezentanti na mužský svetový šampionát, pričom najlepší výsledok dosiahli v roku 2001, a to 20. miesto (z 24 účastníkov, keď zdolali USA a napríklad s Chorvátskom prehrali “len” 25:15 a Južnou Kóreou dokonca iba o sedem gólov). O medaily pravidelne bojujú na Panamerických hrách.

Keďže tu majú niekoľko multifunkčných hál, hrá sa tu napríklad aj basketbal či bedminton, podobne tak futbal. Bez zaujímavosti nie je, že Grónsko sa od roku 1989 pravidelne každé dva roky zúčastňuje Ostrovných majstrovstiev, ktoré sa konajú vždy na prelome júna a júla v mimoriadne rýchlom tempe – tri zápasy v skupine a následne dva zápasy o umiestnenie behom jediného týždňa! Grónsko pritom v rokoch 2013 i 2017 získalo strieborné medaily, keď napríklad zdolalo rôzne oceánske celky, ostrovy patriace Anglicku či španielsku Menorku.

Krytá hala dokončená v roku 2017
letné vonkajšie ihrisko

A na záver taký malý bonus – v hlavnom meste Nuuk majú aj golfový klub a veľké 18-jamkové ihrisko, ktoré avšak funguje len v letných mesiacoch.

Spomínaná multifunkčná hala v meste Nuuk (jedna z niekoľkých)

Zdroj: Športovýmagazín.sk, Wikipedia.en | Foto: Twitter, Pinterest.com