28-ročný odchovanec dubnického hokeja sa podobne ako mnohí, ešte v mládežníckom veku presunul do trenčianskej Dukly. Emil Bagin si neskôr zahral aj v projekte Orange U20, vystriedal niekoľko extraligových klubov a v roku 2017 zamieril do Francúzska (Nice), kde s výnimkou ročnej prestávky pôsobí dodnes.

Čo všetko nám prezradil o pôsobení vo Francúzsku, o tamojšom hokeji, no napríklad aj o svojich plánoch a víziach, a taktiež, o aktuálnej situácii v slovenskom športe?

Behom sezóny 2019/20 ste sa vrátili do francúzskeho Nice, kde ste strávili i sezónu 2017/18. Čím je pre vás (alebo by mohlo byť pre ďalších slovenských hokejistov) Francúzsko zaujímavou hokejovou destináciou?

„Tak, neviem ako pre ostatných, ale pre mňa rozhodne po finančnej stránke a určite tu nie je ani zlá liga.“

Aká je úroveň elitnej francúzskej ligy? Dá sa porovnať so slovenskou Extraligou kvalitatívne?

„Francúzska liga je kvalitná no porovnávať ťažko. Možno slovenská je o čosi lepšia. Hráči na Slovensku sú takticky aj technicky lepší a tu vo Francúzsku je veľa Kanaďanov, tak mi to vo Francúzsku príde rýchlejšie a tvrdšie.“

A čo fanúšikovia? Je v tejto krajine záujem o hokej? Ako by ste opísali štadióny a návštevy na nich? Mnoho Slovákov si totižto Francúzsko s hokejom veľmi nespája.

„Sú tu kluby, na ktoré chodí plný štadión. Ako je Rouen, Grenoble, Gap, tam to žije hokejom veľmi. U nás nechodí tak veľa ľudí, pretože v Nice je viac športov, a lepšie propagovaných. Štadióny sú tu celkom pekné až na pár. Najkrajší je asi v Angers.“


Prejdime ale trošku na slovenskú scénu. Sledujete aj po odchode domáci hokej alebo nebodaj plánujete návrat do slovenskej Extraligy?

„Sledujem len extraligové výsledky a keď už, tak si pozriem play-off Extraligy a z prvej ligy sledujem Dubnicu a Topoľčany. Chcel by som sa niekedy vrátiť, na konci kariéry určite chcem hrať ešte za Dubnicu, ak budú mať záujem, ale momentálne zaváži finančná ponuka.“

Mimochodom, zrejme vám neunikli tie „likvidačné“ nariadenia, ktorým vláda SR opäť vystavila domáce kluby. Čo na to hovoríte? Alebo radšej nič? A ako je to s podmienkami pre vstup na športové podujatia vo Francúzsku?

„Nové nariadenia sú také, aké sú, bohužiaľ. Na športe im nezáleží a tak budú trpieť obyčajní ľudia. Je to veľký nezmysel!!! Vo Francúzsku je zatiaľ všetko okej. Keď máte test alebo ste zaočkovaný, môžete ísť kamkoľvek.“

S hokejom ste začínali v Dubnici, z ktorej mimochodom pochádzam aj ja. Neobávate sa, že táto šialená doba opäť môže po tých lepších rokoch zraziť dubnický seniorsky hokej na kolená?

„Dúfam že to nejak zvládnu. V Dubnici to momentálne robia schopní ľudia a robia to dobre. Fandím im.“

Prejdime ale k pozitívnejším témam. Čo napríklad vaša hokejová budúcnosť? Aké máte ciele, vízie, sny? Viete si predstaviť hrať hokej tak dlho ako napríklad Zdeno Chára?

„Moja budúcnosť? Ťažká otázka. Určite by som chcel ísť skúsiť Nemecko ale všetko záleží od ponuky. V NHL už “asi” hrať nebudem, ale mám rodinu, potrebujem sa zabezpečiť, takže, keď príde dobrá finančná ponuka tak pôjdem tam. Rad by som si ešte zahral aj na Slovensku, ale uvidíme.“

Pozitívna bude podľa mnohých i budúcnosť slovenského repre hokeja, veď aktuálne máme po rokoch „temna“ viaceré nádeje na čele s Jurajom Slavkovským. Myslíte, že v dohľadnej dobe sa môžeme dočkať cenného kovu z MS v hokeji?

„Ťažko povedať, no mladí vyzerajú dobre, no treba tam aj skúsených chalanov, ktorí ich usmernia.“

Mimochodom, v minulosti ste nejakú dobu strávili aj v „projekte“ Orange U20. Bol tento projekt podľa vás v niečom prospešný?

„Neviem sa k tomu vyjadriť. Vždy som bol naklonený k tomu, aby hráči hrali vo svojich kluboch v “A” . Ale aby hrali a nie sedeli, ako to bolo kedysi. Teraz je to úplne o inom a veľa mladých dostáva šancu v Áčku.“

Emil, na záver niekoľko stručných otázok.

> ROZHOVOR S HOKEJISTOM
PETROM LICHANCOM
HRAJÚCIM V ČESKU <

Kto je podľa vás najlepším hokejistom súčasnosti?

„Najlepší je asi McDavid a hneď za ním Leon Draisaitl.“

Kto je podľa vás najlepším slovenským hokejistom všetkých čias?

„Ťažko povedať, keď mám jedného povedať, tak na základe úspechov asi Marián Hossa.“

Kto je podľa vás najlepší hokejový obranca súčasnosti?

„Emil Bagin (smiech). Teraz vážne, myslím že momentálne Victor Hedman.“

Kto bol váš hokejový vzor? A máte nejaký vzor aj dnes, keď už máte odohratých prakticky desať rokov medzi mužmi?

„Keď som bol úplne malý, sa mi páčil Marek Tatar (pozn. bývalý hráč Dubnice či Trenčína). Keď som bol o čosi starší, tak Peter Bondra a Nicklas Lidstrom. Momentálne nemám vzor ale najviac sa mi páčia Leon Draisaitl a McDavid.“

Ďakujeme pekne za váš čas a aj v mene fanúšikov Športového magazínu prajeme všetko dobré do ďalšej kariéry i osobného života!


Zdroj: Športovýmagazín.sk | Foto: Twitter/Nice-Matin