43-ročný legendárny obor Zdeno Chára je už od sezóny 2006/07 hráčom a zároveň kapitánom celku Boston Bruins, zatiaľ čo jeho debut sa datuje v profilige ešte do sezóny 1997/98. Poďme sa vrátiť v čase a pozrieť, ako to vtedy vyzeralo v hokejovom svete.

Čo sa týka Zdena Cháru, jeho prvým celkom v NHL bol NY Islanders, za ktorý v sezóne 1997/98 odohral 25 duelov a pripísal si jedinú asistenciu, keďže väčšinu ročníka strávil v AHL ako hráč Kentucky Thoroughblades. Poďme však do spomínaného obdobia sezóny 1997/98.

NHL vládli Česi a Slováci

Možno je to trošku prehnaný nadpis. No možno ani tak veľmi nie. Produktivitu základnej časti so 102 bodmi ovládol po druhýkrát v kariére Jaromír Jágr (celkovo trofej získal 5 krát), rovnako tak mal aj najviac asistencií, a to 67. Tabuľku strelcov s 52 gólmi ovládol Peter Bondra, lepšie povedané, o prvenstvo sa delil s fínskou legendou Teemu Selannem. Aby nebolo málo, tak Dominik Hašek si vyslúžil hneď dve brankárske ocenenia.

Slovákov si síce v tej sezóne zahralo NHL len trinásť, a teda prudký nárast mal ešte len prísť. No možno tej slovenskej enkláve otvorili dvere do súťaže práve tí hráči, ktorí tam už boli v sezóne 1997/98. Hneď traja naši hráči sa umiestnili v produktivite do 11. miesta! Pálffy skončil s 87 bodmi na 6. mieste, Stumpel so 79 bodmi na 10. mieste a Peter Bondra so 78 bodmi na 11. mieste. Paráda!

Wayne Gretzky a jeho posledná veľká sezóna

Mnohí mladší fanúšikovia hokeja považujú rekordmana NHL za niekoho, kto žiaril niekedy v hokejovom praveku. Je pravdou, že najlepšie sezóny zažil v osemdesiatych rokoch, no 36-ročný Gretzky v sezóne 1997/98 získal v 82 zápasoch krásnych 90 bodov, a teda naposledy v kariére prekonal métu bod na zápas. Zároveň to bola jeho predposledná sezóna a v produktivite obsadil solídne 4. miesto, navyše sa stal vôbec najproduktívnejším “Neeurópanom”. Predstihli ho len Jaromír Jágr, Peter Forsberg a Pavel Bure.

NHL ako taká

Čo sa týka samotnej NHL, v tom čase ju hralo 26 tímov a Stanley Cup získal Detroit Red Wings, ktorého dres obliekali napríklad také legendy, ako Chris Chelios či Steve Yzerman.

“Turnaj století” s českým zlatom

Začiatkom roku 1998 sa konali v japonskom Nagane zimné olympijské hry aj za účasti najlepších hráčov NHL. Nepriestrelný “Dominátor”, fantastický Jágr, kapitán Vladimír Růžička, no aj Dopita, Patera, Procházka, Reichel, Straka, Šlégr či Hejduk na tom mali nemalý podiel. Slovensko bolo bohužiaľ nútene hrať len kvalifikáciu, keďže turnaj sa hral v tom čase len za účasti ôsmych tímov, pričom istotu mala len “veľká šestka”. Bez opôr z NHL sme v nej zlyhali. Najskôr Slováci len remizovali s Rakúskom, následný triumf nad Talianmi nám zaručil istotu, že ak zdoláme Kazachstan, postúpime (remíza nám nestačila). Po dvoch tretinách sme viedli 2:1, no duel skončil 3:4.

MS v hokeji

A-kategória mala po prvýkrát v histórii 16 tímov. Hralo sa v štyroch základných skupinách po štyroch, do štvrťfinálových skupín postupovali prvé dva celky, rovnako tak z nich opäť dvaja najlepší do semifinále.

Slovensko v skupine B obsadilo 2. miesto s 5 bodmi za výhry nad Talianmi a Rakúšanmi, a remízu proti Kanade. V tej dobe sa ešte nepredlžovalo. Vo štvrťfinálovej skupine sme prehrali s Českom i Ruskom, na záver sme remizovali so Švajčiarmi, ktorých sme tak obrali o (v tej dobe) senzačný postup do semifinále. Obsadili sme 7. miesto, titul získalo Švédsko, striebro šlo do Fínska a bronz do Česka.

Svoje prvé MS medzi seniormi si zahral aj talentovaný Višňovský

Slovenská liga

Súťaž za účasti desiatich klubov sa hrala kvôli olympijskej prestávke len na 36 kôl. Základnú časť i následné play-off ovládol po prvýkrát v ére samostatnosti bratislavský Slovan vedený Ernestom Bokrošom. Medzi opory tímu patrili Cíger, Kolník, Kapuš, Ilyin, Tomík, Pukalovič či nádejný mladík Višňovský. Vo finále zdolali Košice 3:2 na zápasy, keď aj posledný zápas rozhodlo až predĺženie.

Hralo sa aj o 3. miesto, to obsadil Poprad. Súťaž hrali aj tímy Trenčína, Zvolena, Skalice, Martinu, Spišskej Novej Vsi, Nitry a Liptovského Mikuláša, ktorý sa v nesmierne dramatickej baráži udržal. Dubnicu totižto zdolal 3:2 na zápasy, hoci prehrával 0:2 a posledný zápas taktiež rozhodlo až predĺženie.

>Pozrite si aj zoznam TOP10 najstarších hokejistov NHL 2019/20<

Zdroj: Eliteprospects.com, Wikipedia.en, Športovýmagazín.sk | Foto: Twitter