Ak ste v dnešnej dobe úspešní vo svete športu, prirodzene máte svojich fanúšikov aj neprajníkov. Futbalisti Manchestru City túto situáciu poznajú veľmi dobre. Veľa kritikov ich označuje za tím bez histórie a ropnú škvrnu Anglicka. Teraz však prichádza nová kritika za taktizovanie a priamo od futbalových osobností.

Reč je stratégií, ktorú údajne aplikuje 48-ročný španielsky lodivod Pep Guardiola. “Všetky naše ofenzívne pokusy o útok skončili faulom na nášho hráča, pozrite sa do štatistík,” oboril sa na tvrdú a pritom prefíkanú taktickú hru “Citizens” bývalý tréner tohto klubu a aktuálny kouč West Hamu Manuel Pellegrini. Po zápase, v ktorom jeho zverenci utrpeli hanebnú porážku 0-5 si nejeden futbalový fanúšik povie, že z neho hovorí zúfalstvo a hnev. Lenže nehovorí tento chlap náhodou pravdu?

Taktické faulovanie je presne tá vec, ktorú Manchestru najnovšie vyčítajú futbaloví kritici. Je to akt, pri ktorom tím zamedzí nebezpečnej ofenzívnej kontre zo strany súpera po strate lopty nedovoleným spôsobom. Je to neférová metóda a niečo čím získava Manchester City zlú povesť? Manuel Pellegrini nie je jediný, kto si to myslí. Medzi ďalšie osoby zo sveta futbalu, ktoré sa stotožňujú s jeho názorom patrí napríklad kouč Manchestru United Ole Gunnar Solskjær, bývalý tréner Realu Madrid José Mourinho, bývalý obranca United Gary Neville a prekvapujúco aj niekdajší rozhodca Premier League Mark Clattenburg. Hoci Pep Guardiola odmietol takéto taktické ťahy zo strany jeho mužstva, niektoré štatistiky jeho slová nepotvrdzujú.

kompany faul manchester city

Ako uvádza portál Bbc.com, v dvoch ligových zápasoch tejto sezóny sa City dopustili až 27 faulov, z toho prevažná väčšina nesie označenie “taktické”, čiže faul po strate lopty na súperovej polovici. Samozrejme, môže to byť len akási štatistická anomália zo začiatku sezóny, no na druhej strane by to mohli by aj prešibané manévre v boji o titul v anglickej lige. Ak sa však pozrieme do minulej sezóny na štatistiku času faulu po strate lopty, Manchester City fauloval v priemere 8,3 sekundy po ujme lopty. Lenže o nič lepšie na tom nebol ani Everton, Liverpool a Arsenal, ktorého hráči faulovali v rovnakom priemernom čase. Keď nahliadneme ešte do jedného štatistického ukazovateľa z minulej sezóny – percentuálneho vyjadrenia faulov na súperovej polovici, ani tam nie je Man City na vrchole rebríčka. Kým tieto fauly “Skyblues” tvorili 58% všetkých ich faulov, Liverpool ich mal až v 63% prípadoch.

Takže na minulú sezónu sa odvolávať nemožno, jedine na tú aktuálnu. Pat Nevin, bývalý hráč Chelsea má však jasný názor, prečo je práve Manchester City v nemilosti iných: “Je to z toho dôvodu, že City útočia s veľkým počtom hráčov a ak nechcú byť prečíslení smerom dozadu, neostáva im nič iné ako takticky faulovať. Taktiež to je preto, lebo sú rýchli; idete do kontry, keď tu zrazu odniekadiaľ na vás vyskočí zopár ich hráčov,” vysvetľuje Škót. “Nepoznám mužstvo, ktoré by to nerobilo, môj tréner by bol nahnevaný ak by som takticky nezastavil kontru, v ktorej na troch našich idú súperovi štyria. Je to proste inštinktívne a intuitívne,” dodáva 55-ročný Glasgowčan. Akého názoru ste vy?

manchester city tim

Zdroj: Bbc.com | Foto: Twitter