Nie všetky talenty sa skutočne presadia a nie každý futbalista sa vydá po vopred vytýčených chodníčkoch. Presne to je aj prípad nášho bývalého reprezentačného útočníka, ktorý avšak v šiestich vystúpeniach nedokázal streliť ani gól. Slovan na ňom ale slušne zarobil.

Keď sa v roku 2010 Jakub Sylvestr lúčil s Bratislavou a Slovan zaňho utŕžil podľa oficiálnych  zdrojov pekného 1,5 milióna eur, očakávalo sa, že sa jedného dňa zaradí medzi stálice našej reprezentácie. Realita bola ale napokon celkom iná. A tak, ako bolo hneď jeho prvé zahraničné pôsobisko netradičné, aj tie ostatné sa viac-menej vymykali bežnému slovenskému hráčovi.

Žiadna česká, poľská či rakúska liga. Ba ani návrat na slovenské trávniky po pokuse v zahraničí. Sylvestr v roku 2010 zamieril do chorvátskeho veľkoklubu Dinamo Záhreb, odkiaľ sa čoskoro porúčal na nemecké, hoci druholigové, trávniky. Na nich vydržal celkovo päť sezón.

Odvtedy si prešiel ďalšími, pre Slováka, netradičnými súťažami. Pôsobil v Dánsku, no aj Izraeli a dokonca v cez 5 tisíc kilometrov vzdialenej Indii. Tú opustil v marci tohoto roku a odvtedy pôsobí ako jediný Slovák v najvyššej litovskej súťaži. Za klub Kauno Žalgaris, ktorý je aktuálne štvrtý a bojuje o pohárovú Európu, naskočil do viac než 90% stretnutí a má na konte aj 3 góly a 2 asistencie. Dovedna sa v kariére na zahraničných trávnikoch presadil takmer 80 krát a pridal viac než 30 asistencií.

Aj taká teda môže byť kariéra dnes už 32-ročného slovenského futbalistu, ktorý začínal rovnako ako Marek Hamšík v banskobystrickom Jupii Podlavice, následne v miestnej Dukle a patril medzi opory slovenskej U19 a U21.

Zdroj: Transfermarkt.com, Športovýmagazín.sk | Foto: Twitter