Borussia Dortmund patrí v súčasnosti medzi najlepšie a najobávanejšie celky nemeckej Bundesligy. V rokoch 2011 a 2012 ju vyhrala, odvtedy skončila štyrikrát na striebornej pozícii za Bayernom. Za to môže vďačiť aj vedeniu, ktoré malo vo viacerých prípadoch skvelý čuch na posily. Toto je desať tých úplne najlepších.

10. Axel Witsel (2018)

Viac než 100-násobný belgický reprezentant sa rok predtým “vytratil” zo Zenitu Petrohrad do Číny. Dortmund však po ňom správne siahol a je veľkou istotou v stredovej formácii. Po jeden a pol sezóne vyniká najmä jeho viac než 93-percentná úspešnosť prihrávok.

9. Henrikh Mkhitaryan (2013)

Arménsky ofenzívny záložník behom troch sezón naskočil do takmer všetkých zápasov Dortmundu a stal sa z neho veľmi obávaný tvoriteľ gólových príležitostí. Manchester United zaňho zaplatil viac ako štyridsať miliónov eur, a teda Dormtund zarobil aj na tomto hráčovi nejakých pätnásť miliónov.

8. llkay Gundogan (2011)

Jeden z najlepších stredopoliarov uplynulého desaťročia strávil v klube päť sezón,  z čoho jednu strávil na maródke. Borussiu však stál len päť a pol milióna eur, pričom v roku 2016 zaňho od Manchestru City päťnásobnú čiastku.

7. Shinji Kagawa (2010 & 2014)

Veľmi zaujímavá postava, veď Dortmund ho kúpil hneď dvakrát, pričom vždy to bolo prospešné. Z Japonska ho v roku 2010 získal klub len za 350 tisíc eur, pričom po dvoch sezónach zaňho dostal takmer dvedsať miliónov. V Manchestri United sa však príliš nepresadil a v roku 2014 ho za tretinovú cenu odkúpil Dortmund späť. Počas druhého pôsobenia prežil tri lepšie sezóny, následne sa stával nepotrebným a v januári 2019 definitívne odišiel do Zaragozy.

6. Jadon Sancho (2017)

Stále len 19-ročný Angličan má na konte takmer osemdesiat štartov za A-tím, a ak neprestúpi, určite ich množstvo pridá. A ak bude predaný, je takmer isté, že to bude čiastka siahajúca k sto miliónom eur.

5. Marco Reus (2012)

Jeden z mála TOP hráčov, ktorý v Dortmunde vydržal až do dnešných dní. Zatiaľ si pripísal viac než 250 štartov, nebyť častých zranení, toto číslo mohlo byť oveľa vyššie. Gólov sa presadil už 126 krát. Jednoducho skvelý nákup.

Marco Reus

4. Lukasz Piszczek (2010)

Poľský obranca prišiel do klubu celkom zadarmo po odchode z Herthy a je v klube dodnes. Celkovo si pripísal už 324 štartov, čo rozhodne nie je konečné číslo. Možno to nie je taký jagavý pojem ako Lewandowski či Dembélé, no rozhodne skvelý krok od vedenia tohto tímu!

3. Pierre-Emerick Aubameyang (2013)

Jeden z najlepších afrických futbalistov súčasnosti strávil v Nemecku štyri a pol roka, celkovo sa presadil 141 krát, z toho 98 krát v Bundeslige, kde si raz vystrieľal trofej pre kráľa strelcov. Okrem všetkých zásluh na ňom zarobil klub približne päťdesiat miliónov eur.

2. Robert Lewandowski (2010)

Absolútne rozdielový hráč prišiel do Nemecka v roku 2010 len za štyri a pol milióna eur. Počas štyroch sezón dopomohol k dvom titulom a vrámci všetkých súťaží nastrieľal 103 gólov. Pamätné sú aj jeho štyri góly do siete Realu Madrid v semifinále Ligy Majstrov v roku 2013, ktorú však napokon opanoval v rýdzo nemeckom finále Bayern. Jedinou trhlinou na pôsobení poľského kanoniera je jeho odchod k úhlavnému konkurentovi z Mníchova, a to celkom zadarmo – po vypršaní zmluvy.

1. Ousmane Dembélé (2016)

Rok pred Sanchom vedenie Borussie siahlo po taktiež veľmi talentovanom teenagerovi. Počas jedinej sezóny naskočil do 49 duelov a k desiatim gólom pridal aj dvojciferný počet asistencií. Po dvanástich mesiacoch bol predaný do Barcelony, pričom klub na ňom zarobil viac než deväťdesiat miliónov eur!

Zdroj: Sportskeeda.com | Foto: Twitter