Zdá sa, že už čoskoro budeme svedkami ďalšej modernizácie a zásahu do najpopulárnejšieho športu sveta. Futbal sa rok čo rok vyvíja a azda najväčší podiel má na tom FIFA v spolupráci s technologickým pokrokom. Najnovšia revolúcia pochádza z dielne svetoznámeho trénera a aktuálneho funkcionára Ársenea Wengera.

Kontroverznou a citlivou témou futbalu sú a vždy aj boli ofsajdy. VAR mal priniesť revolúciu a riešiť aj tieto situácie, čo sa mu relatívne darí. Avšak daňou za to je zdržanie hry, keďže rozhodca zvyčajne nechá pri tesnej situácií akciu dohrať a až po jej skončení odmáva hraničný ofsajd. To by malo byť v roku 2022 minulosťou. Ofsajdy by sa mali pískať automaticky a ihneď.

>>Wenger presadzuje aj ďalšiu novinku: Rozhodcovia si možno budú musieť svoje rozhodnutia verejne obhájiť!<<

„V dnešnej dobe už existuje veľa možností. Niektoré veci nemôžem verejne prezentovať, ale bude to veľká revolúcia v oblasti rozhodovania. Technológia dnes vie urobiť presné rozhodnutie na 5 alebo 6-centimetrov, či išlo o ofsajd,“ vyjadril sa Ársene Wenger na konferencií v Paríži.

FIFA teda plánuje ofsajdy plne automatizovať a vziať tak bremeno rozhodnutia z pliec postranného rozhodcu. V praktickej rovine by postranný arbiter mohol počas ofsajdovej situácie dostať signál od pokročilej technológie, že má dvihnúť zástavku a okamžite odmávať ofsajd. Všetko sú to ale špekulácie a na viac si budeme musieť počkať priamo od kompetentných. Pozitívne je, že FIFA eviduje a rieši tento problém, ktorý sa často stáva predmetom kontroverzie.

Zdroj: Marca.com | Foto: Twitter