Dekorovanie víťaza etapy na najslávnejších cyklistických pretekov sveta malo vždy svoju tradíciu. K tejto tradičnej ceremónií patria neodmysliteľne hostesky, ktoré obdarujú cyklistu na pódiu bozkmi. Táto forma odmeny sa však prieči feministkám.

Tie požadujú ukončenie tejto tradície, kvôli tomu, že je to podľa nich neúctivé k ženám. Začala sa už aj petícia na zastavenie bozkávania jazdcov modelkami na pódiu, ktorú podpísalo už vyše 26 000 ľudí. Ďalší dokonca osobne demonštrujú pred ústredím organizátora pretekov Amaury Sport Organisation.

“Fotografie týchto sexistických scén preberajú média po celom svete. Začali sme teda petíciu Vzdajme sa hostesiek na Tour de France”, vyhlásila feministka Fatima Benomarová. “Hostesky na pódiu slúžia ako dekorácie a sú cenami pre cyklistov? Ale ženy nie sú ani predmety, ani odmeny. Ako by mala byť predstavená úloha modernej ženy? Určite nie ako tento klasický obraz hostesiek na pódiu, s príliš krátkou sukňou a až veľmi krehké na to, aby sa samé dostávali na pódia ako športovkyne,” posťažovala sa aktivistka.

Tour de France však nie je jediným podujatím, ktoré sa stalo tŕňom v oku feministiek. Hostesiek sa v nedávnej dobe musela vzdať aj španielska Vuelta a dokonca aj kráľovná motošportu, Formula 1. Či rovnaký osud zastihne aj slávne cyklistické preteky sa rozhodne v blízkej budúcnosti.

hosteska tour de france

Zdroj: Sport.aktualne.cz | Foto: Twitter