Šípky si prešli v ostatných rokoch ohromným progresom a z najlepších hráčov sa stávajú nielen celebrity, ale aj pomerne bohatí ľudia. Vidno to najmä na odmenách za jednotlivé (popredné) turnaje. Za ostatných 15 rokov sa dotácia Premier League zvýšila 5-násobne, majstrovstiev sveta takmer 10-násobne.

Vďaka tomu sa, pochopiteľne, aj zvyšuje konkurencia. Mnohí mladíci sa pokúšajú pravidelne trénovať, napredovať, „učiť sa“ ako sa stať TOP hráčmi. Nie je to ako pred mnohými rokmi. Dnes mnohí hráči skutočne trénujú niekoľko hodín denne, študujú pohyby, držanie tela a ruky elitných šípkarov, neraz si nahrávajú sami seba a hľadajú (alebo niekomu dajú nájsť), kde robia chyby, legendárny van Barneveld napríklad pristúpil k meditácii, atď.

Azda základom celého úspechu je ale tréning. Odhodíte tisíce či státisíce šípiek, kým dostanete ten správny cit do ruky. A aj potom vám z času na čas tá šípka „uletí“, ako to možno vidieť aj u najväčších hráčov. Najväčšia ikona šípiek (dnes už neaktívny Phil Taylor) vraj trénoval 4-6 hodín denne, prešiel si všetky čísla, trénoval uzatváranie, rôzne kombinácie. Iní hráči trénujú menej hodín, majú iné metódy, niekto drvivú väčšinu času venuje konkrétnym číslam či kombináciám.

A potom je tu 51-ročný skvelý škótsky šípkar Gary Anderson. Svetový šampión z rokov 2015 a 2016 vyhral dvojciferný počet veľkých turnajov, teraz je svetová šestka a na nedávno skončených MS 2022 ho zastavil až v dychberúcom semifinále jeho krajan Peter Wright. Čím však mnohých behom jedného z rozhovorov prekvapil?

„Mnohí mi vravia, že som klamár. Neveria mi, že netrénujem. Ja proste chodím hrať zápasy. Ak mi neveríte, príďte ku mne domov. Som „prirodzený“ hráč. Zatvorte nás do domu „Veľkého brata“ plného kamier na šesť mesiacov, v ktorom nebude terč. Potom nás vyveďte von a nechajte nás hrať. Uvidíte, kto je aký dobrý. Tak sa pozná prirodzený talent,“ povedal Škót na margo toho, že mu často ľudia vravia, že klame.

→ POZRITE SA AJ NA TO, AKÁ ZMENA ČAKÁ ŠÍPKARSKU PREMIER LEAGUE

Zdroj: Dailymail.co.uk | Foto: Instagram/PDCofficial