Určite ste v médiách postrehli, že generálny sekretár Slovenského Deaflympijského výboru Dušan Dědeček pod vplyvom alkoholu (1,6 promile) zabil svojim autom päť mladých ľudí, študentov bratislavkých univerzít, ďalší sú v nemocnici a bojujú o život.

Medzi nimi bol napríklad aj študent fakulty telesnej výchovy a športu, ktorý bol aj futbalovým brankárom. No nejde o to, či bola niektorá z obetí športovcom, ale o to, že takýto nezodpovedný funkcionár je ostudou slovenského športu.

No ide aj o niečo iné. Sme športová stránka, no tentokrát to mne osobne nedalo a musím sa vyjadriť k udalosti. Samozrejme, vyjadrujem úprimnú sústrasť všetkým, ktorí týchto študentov poznali, predovšetkým ich rodinám, partnerom, priateľom. Okrem toho vyzývam všetkých, aby im aj táto tragédia niečo dobré dala – a síce, uvedomenie si, že alkohol a šoférovanie k sebe nepatria.

A v neposlednom rade, hoci to je na celkom iných orgánoch, si myslím, že je na čase začať oveľa pravidelnejšie podrobovať vodičov na cestách dychovým skúškam a výrazne zvýšiť tresty pre tých, ktorých výsledok je pozitívny. Kým nebudú odoberané vodičské preukazy na dlhé časové obdobia a zároveň nebudú udeľované veľmi vysoké pokuty, alkohol spoza volantu nezmizne. A nezníži sa ani pravdepodobnosť takýchto udalostí. A že na našich cestách takých ľudí je…

Sám som aktívnym vodičom už 11 rokov a za túto dobu som najazdil odhadom 100 tisíc kilometrov (väčšinu v ostatných 4-5 rokoch). A viete, koľkokrát som bol zastavený políciou? Jeden krát. Nie, že by mi osobne bolo príjemné, keby ma policajti zastavovali každý týždeň, no aspoň by som veril, že mám nižšiu šancu stretnúť opitého vodiča, ktorý mňa či mojich blízkych, ktorých neraz veziem, môže ohroziť.

Nebol by som proti, ak by napríklad vodiči museli platiť pokutu vo výške svojho mesačného platu za každú desatinu promile (pri nafúkaní 1 promile by to bolo 10 platov. Jednoduchá matematika. A taktiež, za každú nafúkanú stotinu odobrať vodičský preukaz na 1 týždeň (pri 1 promile by to bolo 100 týždňov, a teda, bezmála dva roky).

 

Foto: Pixabay