Sezóna 2021/22 prináša fanúšikovi európskej futbalovej scény jednu novinku, a síce Európsku konferenčnú ligu, ktorá je v hierarchií za Ligou Majstrov a Európskou ligou. V dňoch 15. a 16. júna prebehol žreb úvodných predkôl súťaží a my si na majstrovskom Slovane, ktorý povedie Vladimír Weiss st., predstavíme, aká je realita slovenkých šampiónov.

Už v utorok sa Slovan dozvedel, že jeho súperom v 1. predkole bude írsky šampión Shamrock Rovers, ktorý je pravidelným účastníkom pohárovej Európy (z ostatných 12 sezón sa do nej nekvalifikoval len raz) a v sezóne 2011/12 sa nečakane dostal až do skupinovej fázy. Tam avšak v náročnej skupine nezískal ani bod a zaznamenal skóre 4:20.

Ak Slovan postúpi, v 2. predkole ho, žiaľ, čaká azda najťažší možný súper, a síce švajčiarsky šampión z ostatných štyroch sezón Young Boys Bern. Ten si zahral v sezóne 2018/19 skupinovú fázu Ligy Majstov, kde ziskal štyri body (vyhral s Juventusom a remizoval s Valenciou), v predošlom ročníku postúpil zo skupiny EL do jarnej fázy, kde vyradil silný Leverkusen a padol s Ajaxom.

A aké sú európske možnosti našich klubov?

Čo sa týka ostatných troch klubov, tie budú hrávať len Konferenčnú ligu. Aspoň jednu miestenku do Európskej ligy majú len krajiny od 15. miesta rebíčku UEFA vyššie, my len bojujeme o 30. miesto, takže sme veľmi ďaleko za touto možnosťou. Veľmi zaujímavé možnosti má ale náš majster, ktorý si môže zahrať všetky tri súťaže.

Realita nášho šampióna začínajúceho v 1. predkole Ligy Majstrov, ktorým je teraz Slovan

  • Ak vyhrá všetky štyri predkolá, kvalifikuje sa do skupinovej fázy Ligy Majstrov
  • Ak vyhrá tri predkolá LM a prehrá 4. predkolo, má istotu skupinovej fázy EL
  • Ak vyhrá dve predkolá LM a prehrá v 3. predkole LM, zahrá si 4. predkolo EL, z ktorého sa v pripade prehry presunie do skupinovej fázy Konferenčnej ligy.
  • Ak vyhrá prvé predkolo LM a prehrá v 2. predkole LM, presunie sa do 3. predkola EL. Ak vyhrá 3. predkolo a následne i 4. predkolo, postúpi do skupinovej fázy EL. Ak by vyhral 3. predkolo, no prehral vo štvrtom, zahrá si skupinovú fázu Konferenčnej ligy. A ak by prehral v 3. predkole EL, zahrá si 4. predkolo Konferenčnej ligy.
  • Ak prehrá prvé predkolo LM, presúva sa do 2. predkola Konferenčnej ligy

Zdroj: UEFA.com, Športovýmagazín.sk | Foto: Twitter