Česká extraliga patrí medzi najkvalitnejšie a zároveň divácky najnavštevovanejšie súťaže v Európe. Už od sezóny 1995/1996 sa počet tímov v nej ustálil na štrnástich, pričom každý tím hral s každým súperom štyrikrát. Jediné, čo sa z času na čas zmenilo, bol formát play-off a zostup do druhej najvyššej ligy. Tá sa v súčasnosti volá Chance liga.

Práve pred touto sezónou prišlo vedenie Českého hokejového zväzu s jednou novinkou. Po dlhých rokoch sa zrušila tradičná baráž medzi dvomi najhoršími tímami Extraligy a dvomi najlepšími celkami z Chance ligy. Nahradil ju priamy zostup posledného tímu a zákonitý postup víťaza nižšej súťaže. Pôvodne k tomuto schválenému návrhu námietky neboli, no teraz, keď sa sezóna preklopila do druhej polovice, začína sa jednať.

Asociace profesionálních klubů ledního hokeje (APK LH) sa snaží prevziať od hokejového zväzu kontrolu nad súťažou a podľa dostupných informácií sa tak má stať už v januári. APK HL sa na podnet niektorých klubov snaží takpovediac za pochodu zmeniť spomínané pravidlo a súťaž v podstate uzavrieť, resp. zamedziť možnosti zostupu.

Kto s týmto návrhom prišiel nevedno, no už teraz sa zaň stavajú napríklad hrajúca legenda a zároveň prezident Kladna Jaromír Jágr, šéf Litvínova a ďalší zlatý medailista z Nagana 1998 Jiří Šlégr či zástupcovia Pardubíc, Vítkovíc alebo Hradcu Králové. Bez povšimnutia neostáva fakt, že práve tieto tímy sú aktuálne v pásme priameho ohrozenia. Naopak, vedenia popredných celkov ako pražskej Sparty, Liberca a ďalších sú pre zmenu proti.

Tá “slabšia” časť sa oháňa najmä ekonomickou stabilitou, keďže sa obávajú odstúpenia sponzorov, tá “silnejšia” skupina klubov zase poukazuje na to, že ak nikto nebude môcť zostúpiť, mnohé zápasy ostanú bez náboja a zvýši sa pravdepodobnosť ich ovplyvňovania.  Zároveň sa hovorí o nezmyselnom konaní, keďže sa jedná o zmenách za pochodu. O úplnom uzavretí sa nemá jednať, víťaz Chance ligy by mal mať právo na postup aj za cenu rozširovania súťaže. Ako to napokon celé dopadne, môžeme zatiaľ len hádať, no nie je vylúčené, že nezhody by mohli vyústiť do poriadnych rozbrojov.

Zdroj: Ceskatelevize.cz | Foto: Twitter