Prvý júnový deň a zároveň posledný hrací deň skupinovej fázy svetového šampionátu v ľadovom hokeji rozhodol o tom, že súperom Slovenska vo štvrťfinále bude výber USA (štvrtok 3. júna o 15:15). To po úvodnej prehre 1:2 s Fínskom vyhralo šesť duelov v rade, naopak, náš výber posledné dve stretnutia nezvládol a napokon ho od nepostúpenia delilo len to, že “zmŕtvychvstaní” Švédi nedokázali duel proti Rusku priviesť do víťazného konca.

Štvrťfinále je ale celkom iné, v ňom sa rozhoduje o všetkom. Výhra znamená istotu ďalších dvoch stretnutí v TOP4, prehra definitívny koniec a “začiatok leta” pre hráčov. Slovensko čaká na medailu deväť rokov, USA pre zmenu neskutočných 61 rokov na lepšie, ako tretie miesto! Bronz si ale odviezli od roku 2013 až trikrát.

Všeobecne treba konštatovať, že favoritom zápasu bude USA. A to je možno našim prvým plusom. Pre nás je totižto aj štvrťfinále úspechom a nemáme veľmi čo stratiť. A keď sme dokázali zdolať v skupine Rusko, prečo by nie teraz USA?

Ďalším možným plusom je fakt, že USA prišlo o svojho kapitána. Justin Abdelkader si privodil v poslednom dueli zranenie a turnaj preňho skončil. Síce na ňom získal len jediný bod, avšak len málokto na tomto šampionáte sa môže chváliť viac než 700 vystúpeniami v NHL a 252 bodmi v základnej časti. Navyše, štyri roky bol asistentom kapitána v Detroite Red Wings.

A do tretice, hriať nás môže i fakt, že USA je súperom, na ktorého vieme z dlhodobého hľadiska na MS v hokeji zahrať. Samozrejme, na ich elitný tím plný hviezd z NHL by sme nemali, no na šampionáty zvyčajne necestujú s tými najväčšími esami. V ostatnom desaťročí, ktoré pre nás nie je práve úspešným, sme vrámci Majstrovstiev sveta odohrali proti USA šesť duelov s bilanciou 3-1-1-1, a teda, v 66,67% prípadoch sme odišli zo zápasu ako víťazi. A to aj na úvod MS 2019, kde USA na rozdiel od nás postúpilo zo skupiny. Vtedy sme vyhrali 4:1, o góly sa postarali Sukeľ, Tatar, Černák a Krištof.

Zdroj: Športovýmagazín.sk, Eliteprospects.com, Swisshockeynews.ch | Foto: Facebook/HockeySlovakia, Twitter