Zápasy v pohárovej Európe plnia aj konfrontačnú funkciu, keďže sa v nej stretávajú proti sebe tímy z rôznych krajín, ktoré sú často z mnohých hľadísk celkom odlišné. V prípade dvojzápasu play-off o Európsku ligu medzi Olympiakosom a Slovanom sa síce jedná v určitom zmysle o podobné tímy, no zároveň odlišné.

Olympiakos je dlhodobo najúspešnejší grécky klub, Slovan je na tom rovnako na Slovensku. Oba tieto kluby vyhrali v uplynulom ročníku i domácu ligu. V čom je avšak rozdiel? Zatiaľ, čo Slovan sa už poriadne dávno nedostal do skupinovej fázy žiadneho pohára, Olympiakos si nezahral Ligu Majstrov alebo aspoň Európsku ligu (Pohár UEFA) v tomto storoči len raz (v sezóne 2010-11 ho v predkole EL vyradilo Maccabi Tel Aviv).

Veľký rozdiel je aj v trhových hodnotách hráčov. Zatiaľ, čo celá kabína Slovanu má stáť približne 13 miliónov eur, tá Olympiakosu až 113 miliónov. Grécky veľkoklub patrí v tomto ohľade do TOP100 vrámci Európy (83. miesto), a ak odfiltrujeme TOP5 krajín, je na 16. mieste.

Dokonca, najcennejší hráč klubu, a síce 24-ročný guinejský stredopoliar Mady Camara stojí 15 mil. €. To je hodnota prevyšujúca Slovan. Najhodnotnejší hráč Slovanu Jarobím Zmrhal má mať cenu 1,6 mil. €, s čím by bol v Olympiakose na 20. mieste. Hneď desiati hráči majú minimálne 5-miliónovú nálepku.

To však teoreticky nemusí nič znamenať, veď o všetkom sa rozhodne na trávnikoch. 19. augusta sa hrá v Grécku, 26. augusta v našej metropole. Slovan si môže totižto brať príklad z bulharského Ludororcu Razgrad, ktorého hráči majú celkovo o 76 mil. € nižšiu hodnotu než tí Olmypiakosu, no v 3. predkole LM ho po dvoch remízach (1:1 a 2:2) vyradili na pokutové kopy.
Zdroj: Transfermarkt.com, Športovýmagazín.sk | Foto: Twitter, Strawpoll.me