Dostalo sa vám niekedy podráždené napomenutie o tom, že to preháňate so sledovaním futbalu, a že to škodí vášmu zdraviu? Tento článok je tým najlepším argumentom a dôkazom omylu všetkých takto znepokojených ľudí z vášho okolia, ktorí vás vyháňajú od telky.

Stávková spoločnosť BetVictor v spolupráci s Leedskou Univerzitou, konkrétne s oddelením biomedicíny sa rozhodli pre netradičný výskum. Chceli vedieť, či má sledovanie futbalu nejaký vplyv na zdravotný stav fanúšika. Preto podrobne sledovali a analyzovali 25 priaznivcov Leedsu United všetkých vekových kategórií v troch kľúčových zápasoch minulej sezóny druhej najvyššej anglickej súťaže. Výsledky tejto analýzy sú skutočne pozoruhodné!

Títo fanúšikovia boli sledovaní ako po fyziologickej, tak po psychologickej stránke. Kľúčovými údajmi boli najmä srdcový tep, krvný tlak a nálada fanúšikov. Krvný tlak sa meral fanúšikom niekoľko dní pred daným zápasom, tesne pred úvodným výkopom, v polčasovej pauze a napokon ihneď po záverečnom hvizde. Náladu vedci zaznamenávali prostredníctvom rozhovoru po zápase s účastníkmi štúdie. Aké sú teda kľúčové zistenia?

fanusikovia analyza

Tzv. “pozitívny stres” zo zvýšenej srdcovej frekvencie pri sledovaní zápasu bol vedcami prirovnaný k miernemu kardiovaskulárnemu cvičeniu, čo je veľkým benefitom pre ľudské zdravie. Ďalším plusom pre vitalitu nášho tela je znižovanie krvného tlaku, ktorý takisto pramení zo sledovania, ako váš obľúbený tím víťazí. Čo sa týka psychologickej stránky, tam k výraznejšiemu objavu neprišlo. Ak váš tím vyhrá, vaša nálada je tým ovplyvnená po dobu 24 hodín. Horšie to je s prehrou, ktorá žiaľ, predĺži vašu možnú deprimujúcu náladu kým nenájdete pozitívne veci vo vašom živote.

Čo na to samotní vedci? Dr. Andrea Utley z Leedskej Univerzity popísala podrobnejšie detaily: “Srdcový tep fanúšikov, ktorí boli zanietení do zápasu sa dá porovnať s tepom pri svižnejšej chôdzi. Inkasovaný alebo strelený gól spôsobil krátkodobé zvýšenie srdcovej frekvencie v priemere o 20 úderov za minútu, v porovnaní s ostatnou fázou zápasu,” poskytla svoje stanovisko pre BetVictor.

Aké je jej sumárne hodnotenie? “Fandením vášmu obľúbenému tímu pri futbalovom zápase získate mierny kardiovaskulárny tréning a v závislosti od konečného výsledku duelu sa vám nálada buď zlepší alebo zhorší.” Preto je dôležité byť tým správnym fanúšikom svojho tímu a stáť pri ňom v dobrom aj zlom. Možno aj na úkor zlej nálady.

dortmund fanusikovia

Zdroj: Sportbible.com | Foto: Twitter