Hokejový šampionát v ľadovom hokeji v Lotyšsku je v plnom prúde a nutno o ňom povedať, že sa vymyká všetkým predpokladom. Síce veľmoci prišli bez svojich najväčších hviezd a očakávalo sa, že nejaké tie prekvapenia sa udejú, len málokto by si trúfol tipnúť, že ich bude až tak veľa.

Po ôsmom hracom dni, a teda v čase, keď majú tímy odohratých 4-5 duelov, majú s výnimkou Talianov v skupine B prakticky všetci ešte šancu pomýšľať na postup, a naopak, vyzerá to tak, že pravidelní medailisti ako Švédsko či Kanada sa nemusia kvalifikovať do vyraďovacích bojov.

Veľmi zaujímavo ale vyzerajú aj individuálne štatistiky. Na čele produktivity sú aktuálne Dán Nicklas Jensen a náš Peter Cehlárik, obaja majú na konte po 7 bodov. Už to sú do istej miery prekvapenia, nehovoriac o tom, že tabuľke strelcov vládne Liam Kirk, a teda reprezentant Veľkej Británie, ktorá bola azda najväčším outsiderom turnaja.

 

Len 21-ročný Kirk strelil v piatich dueloch rovnaký počet gólov, pričom sú to jeho vôbec prvé seniorske góly v reprezentačnom drese. V ňom sa ocitol už aj na MS 2019 či MS 1.A divízie 2018, no v oboch prípadoch sa vrátil bez bodu. Najväčší talent britskeho hokeja ale nie je nijakým úplne zázračným zjavom.

V roku 2018 bol draftovaný do NHL, keď si ho v 7. kole vybrala Arizona Coyotes. Za tú síce neštartoval, no v juniorskej OHL získal za dve sezóny v 110 dueloch 97 bodov. V aktuálnej sezóne hosťoval v mládežníckej švédskej lige a následne v britskej NIHL, kde za Sheffiled Steelers zaznamenal v 14 dueloch bilanciu 10+10. Navyše, v minulosti bol aj kapitánom a ťahúňom Britov na šampionátoch U18 či U20 v divíziách 1B a 2A. Podarí sa mu prekvapiť aj defenzívy Česka a Švačiarska?

Zdroj: Eliteprospects.com | Foto: Twitter