50-ročný bývalý slovenský hokejista Žigmund Pálffy patril do zlatej generácie nášho hoketa. Rovesník Jaromíra Jágra odmlada ovplýval veľkým talentom a dokázal to aj v NHL. Okrem talentu mal však, žiaľ, aj krehké zdravie.

Vo svojej kariére v NHL odohral 684 zápasov a získal v nich 713 bodov. Inak povedané, mal cez bod na stretnutie. Takým niečím sa nemohli zďaleka pochváliť ani Šatan, Bondra, Gáborík, a vlastne, s výnimkou Petra Šťastného žiaden Slovák.

Čo sa týka jeho kariéry v zámorí, naplno sa presadil až v sezóne 1995-96, teda ako 23-ročný. Odvtedy dokázal 9 krát z desiatich sezón pokoriť métu bodu na zápas. Žiaľ, už ako 34-ročný ukončil kariéru, toto rozhodnutie po ročnej absencii zmenil, no ostal už len v Skalici. A aj z tých desiatich sezón až trikrát odohral maximálne 50 zápasov, v ďalších dvoch prípadoch sotva pokoril 60tku. V podstate len trikrát odohral plnohodnotnú základnú časť.

My sme si položili otázku, koľko bodov by mohol získať, ak by mal pevné zdravie, povedzme ako taký Miroslav Šatan, ktorý až 10 krát odohral najmenej 79 duelov základnej časti a v ďalších sezónach odohral cez 60 duelov.

Počítali sme nasledovne. Povedzme, že úvod kariéry sme nechali rovnaký, pretože za to, že dostal plnú dôveru až v roku 1995, nemôže jeho zdravie, ale rozhodnutie klubu. Následne počítajme so sezónami 1995-96 až 2005-06 (s výnimkou lock-outu 2004-05), že by ich odohral celé s priemerom, aký v nich mal reálne. A následne, od sezóny 2006-07 do 2011-12, kedy by ukončil v 40tke kariéru, by sme jeho body znižovali o 15% za sezónu oproti predošlej.

Žigmund Pálffy – skutočnosť

Žigmund Pálffy – fiktívne

Podľa tejto fiktívne analýzy by ukončil kariéru s 1187 bodmi. Samozrejme, 82 duelov každú sezónu neodohrá nikto, no ani ten pokles by taký mať nemusel. Naopak, ak by nebýval zranení a nemusel opakovane naskakovať do náročnej súťaže po zraneniach, možno by bývali jeho bodové štatistiky ešte lepšie.

Ak by však bola naša fiktívna cesta jeho kariéry skutočnosťou, bol by produktívnejší než Marián Hossa.

Aktuálne je v historickom bodovaní NHL na 237. mieste, s 1187 bodmi by bol na 51. mieste.

Jedinečné porovnanie legiend: Demitra vs. Šatan v NHL!

Zdroj: Eliteprospects, Športový Magazín | Foto: YouTube