Futbalové EURO začína a s ním aj 31 dní trvajúci festival európskeho reprezentačného futbalu, ktorý sa mal pôvodne konať v roku 2020. Na súpiskách sa nachádza cez 600 hráčov, no Antoinne Griezmann môže podobne, ako Cristiano Ronaldo, dosiahnuť niečo nevídané a doteraz nepoznané.

Zatiaľ, čo svetové šampionáty si pamätajú viacerých futbalistov, ktorí zaznamenali dvojciferný počet gólov, EURO zatiaľ o niekom takom zmienku nemá. Nečudo, veď v minulosti na nich hrali len štyri tímy, a teda, hráči mali šancu odohrať len dva zápasy “za štyri roky”. Teraz je ale realita iná, veď v ostatnom období si finalisti zahrali hneď šesť zápasov a od roku 2016 už dokonca sedem.

Historicky najlepšími strelcami záverečných európskych šampionátov sú Cristiano Ronaldo a Michel Platini. Portugalská legenda na 9 gólov potrebovala až 21 duelov, Platinimu stačilo 5 duelov na EURE 1984. Okrem Ronalda má reálnu šancu dostať sa na dvojcifernú métu prekticky len Antoinne Griezmann, a teda muž, ktorý býva v drese Barcelony veľmi často kritizovaný. Niekdajšia hviezda Atética, ktorá má v reprezentačnom drese pod vedením Deschampsa neochvejné miesto, bola najlepším strelcom domáceho EURA v roku 2016, keď zaznamenala 6 gólov.

Podarí sa Griezmannovi skutočne streliť aspoň štyri góly a byť dvojciferným strelcom? Uvidíme. Každopádne, ak by ašpirant na zlato naozaj dokráčal až do finále, bez šance určite nie je.

Najlepší strelci histórie ME vo futbale:

Por. Hráč Góly
1. Cristiano Ronaldo 9
Michel Platini 9
3. Alan Shearer 7
4. Antoine Griezmann 6
Thierry Henry 6
Zlatan Ibrahimović 6
Patrick Kluivert 6
Nuno Gomes 6
Wayne Rooney 6
Ruud van Nistelrooy 6
11. Milan Baroš 5
Fernando Torres 5
Mario Gómez 5
Jürgen Klinsmann 5
Savo Milošević 5
Marco van Basten 5
Zinédine Zidane 5

Góly aktívnych hráčov hrajúcich na EURE 2020:

Por. Hráč Góly
1. Cristiano Ronaldo 9
2. Antoine Griezmann 6
3. Gareth Bale 3
Olivier Giroud 3

Zdroj: Worldfootball.net | Foto: Twitter