V Česku má najvyššia futbalová súťaž šestnásť tímov, ktoré hrajú dvojkolovo každý s každým. Po tridsiatom kole je známy majster i dvojica zostupujúcich. Toto platilo celé roky, no onedlho už nebude. Od sezóny 2018/2019 sa bude hrať česká najvyššia súťaž podľa nového formátu.

Vyjadrenia fanúšikov však hovoria jasnou rečou. Sami síce zmenu chceli, no tá, ktorú schválilo vedenie tridsiatich z tridsiatich dvoch tímov hrajúcich prvé dve české ligy, sa im absolútne nepozdáva.

Ako sa bude hrať po novom?

Základná časť sa nezmení. Všetky tímy odohrajú tridsať zápasov ako doteraz. Následne sa však bude hrať trochu špecifická nadstavba. Šestnásť klubov sa rozdelí do troch skupín. Tímy na 1.-6. mieste budú hrať jednokolovo o titul, tímy na 11.-16. mieste jednokolovo o záchranu a tímy na 7.-10. mieste play-off. Následne víťaz spomínanej play-off skupiny bude hrať so štvrtým alebo piatym tímom baráž o predkolo Európskej ligy (záleží na počte miesteniek pre Česko do EL a na tom, či pohár vyhrá nejaký klub, ktorý sa zároveň umiestni v Top 4 alebo nie). A tímy na 14. a 15. mieste si zahrajú barážové dvojzápasy s 2. a 3. tímom druhej ligy.

Čo sa fanúšikom nepáči?

Narážky padajú najmä na jednokolový formát nadstavby. Nie je to podľa nich objektívne. Ani nadstavba v skupine hrajúcej o EL neuspokojuje viacerých odporcov tohto belgického či holandského formátu, kde sa takto hrá už niekoľko rokov. No a ani baráž o záchranu nie je podľa viacerých ideálnym riešením, hoci je pravdou, že tieto zápasy budú atraktívne…

Čo si o tomto riešení myslíte vy?

Zdroj: Eurofotbal.cz | Foto: Twitter