V posledných dňoch sa neustále vo futbalovom svete riešil takmer len vznik európskej Superligy, a jej takmer okamžitý zánik. Podobne tak sa hovorilo o sankciách a pod. Až sa takmer ľudia ani nestihli vyjadriť na tému najradikálnejšej zmeny v histórii vlajkovej lode UEFA – Ligy Majstrov.

Ako ste avšak asi postrehli, od sezóny 2024/25 sa počet tímov zvýši z 32 na 36, no predovšetkým, zruší sa skupinová fáza. Každému účastníkovi bude určitým (zatiaľ nezverejneným) kľúčom priradených desať súperov,  pričom na konci tejto “ligovej” fázy vznikne tabuľka a do play-off postúpi 24 klubov, z toho prvých osem priamo do osemfinále.

Tento formát je na jednej strane zaujímavý a všetky kluby bude motivovať získavať body vo všetkých dueloch, avšak, formát má aj svoje kontroverzie. A predovšetkým TOP kluby si týmto krokom UEFA zrejme nemusí získať.

Dá sa očakávať, že súperi nebudú generovaní úplne náhodne, ale tak, aby sa každý stretol aj s lepšími aj papierovo menej kvalitnými celkami. Nedávalo by predsa zmysel, aby niekto hral proti samým gigantom a niekto proti “outsiderom”. Ako by však podľa takéhoto predpokladu mohol vyzerať program giganta, akým je napríklad FC Barcelona?

Teda okrem toho, že kalendár sa ešte viac nahustí? Víťaz súťaže bude hrať totižto  miesto 13 duelov  (6 v skupine a 7 v play-off) celkovo až 17 alebo 19 zápasov (10 v “ligovej” fáze a následne 7 alebo 9 v závislosti od toho, či sa umiestni do 8. miesta alebo medzi 9. a 24. priečkou).

Program “ligovej” fázy FC Barcelony by mohol byť nasledovný:

FC Barcelona – Juventus
FC Kodaň – FC Barcelona
FC Barcelona – Dynamo Kyjev
FC Porto – FC Barcelona
FC Barcelona – Krasnodar
Salzburg – FC Barcelona
FC Barcelona – Dinamo Záhreb
Manchester City – FC Barcelona
FC Barcelona – Besiktas
Marseille – FC Barcelona

Takýto formát sa zrejme oveľa viac bude pozdávať tým “slabším”, ktorí si zahrajú viac zápasov proti viacerých súperom, kdežto gigantom bažiacim čeliť tým najlepším to úplne po chuti byť nemusí. A čo si o tom myslíte vy?

Zdroj: Športovýmagazín.sk | Foto: Twitter