Juniorské hokejové MS elitnej kategórie sa hrajú každoročne na prelome decembra a januára, od roku 1996 sa ich pravidelne zúčastňuje desať reprezentácii, pričom zároveň od roku 1996 hrá medzi špičkou aj Slovensko. To spoločne so Švajčiarskom postúpilo v roku 1995 z B-divízie.  Už celé roky sa vo vianočnom období vynárajú tisíce ohlasov, že TOP krajiny nám utekajú a my sa akurát tak môžeme v skupine sústrediť na jeden kľúčový zápas, ktorý nás udrží medzi elitou, resp. posunie do štvrťfinále.

Ak si spomínate, tak ešte pred niekoľkými rokmi sa hralo trošku iným formátom. Víťazi 5-členných skupín postupovali priamo do semifinále, druhí a tretí hrali štvrťfinále a celky na štvrtých a piatych priečkach sa presunuli do skupiny o záchranu, kde sa im prenášal zo základnej skupiny duel s tým tímom, ktorý sa rovnako ocitol medzi účastníkmi skupiny o záchranu. Následne zostupovali dvaja najhorší.

V súčasnosti avšak postupujú už štyria a posledné tímy hrajú medzi sebou baráž na dva víťazné zápasy, pričom zostupuje len jeden. Ktorý z týchto formátov je lepší? Alebo by mohol existovať ešte iný, uspokojivejší formát?

NÁZOR | Mnohým môže pripadať, že sa myslí len na tých najlepších. Kanada, Rusko, USA, Fínsko a Švédsku sú akoby o triedu vyššie, pričom aj keď im náhodou nejaký zápas nevyjde podľa predstáv a nebodaj skončia až na 4. mieste, majú šancu bojovať o medaily. Možno ešte Čechov berú ako tak vážne, no ostatné krajiny sú tam akoby len do počtu. Teda aj Slovensko, ktoré vlastne zažíva na šampionáte pomerne nudu. MS by mali nejakým spôsobom ukázať krajinám, či sú na správnej alebo zlej ceste. Pri súčasnom formáte to ale príliš nevidno.

Ten predošlý formát bol z nášho pohľadu zaujímavejší, a aj keby vypadával len jeden tím, ako účastník tej “slabšej” polovice, by sme si určite zahrali s viacerými seberovnými súpermi, pretože ako toho “večne štvrtého” by nás po základnej časti nečakal duel proti Kanade či Švédom, ale zápasy povedzme so Švajčiarskom a Nemeckom.

Dokonca možno ešte lepšie z hľadiska vyrovnanosti by bolo, ak by TOP 5 krajín hralo skupinu A, tímy 6-10 skupinu B a následne by sa reprezentácie zoradili podľa umiestnenia od 1. po 10. miesto. Potom by poslední dvaja hrali medzi sebou o zostup a horná osmička o titul (alebo aj 8. tím by sa pridal do skupiny o zostup a víťaz by mal isté semifinále). A po šampionáte by sa urobilo konečné poradie, po ktorom bybol najhorší z tej TOP5 preradený pre ďalší šampionát do skupiny B a zase najlepší z B by si zahral v základnej skupine v “Áčku”. Prípadne by sa mohol turnaj rozšíriť na 12 krajín (2 skupiny po 6) a tí papierovo lepší i slabší by mali viac zápasov, v ktorých by sa mohli konfrontovať so seberovnými.

Zdroj: Športovýmagazín.sk | Foto: Twitter, Facebook/Hockey Slovakia