Včera odštartovali v poradí 82. Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. Medzinárodná hokejová federácia sa počas MS v roku 2014 v Minsku rozhodla pre Dánsko. Severská krajina získala 95 hlasov a protikandidát Lotyšsko len 12. Prečo bolo víťazstvo Dánska také suverénne?

Dánska hokejová reprezentácia sa drží medzi elitou už pätnásť rokov od roku 2003. Práve na šampionáte v roku 2003 zahviezdili slovenskí reprezentanti. Najproduktívnejším hráčom turnaja sa stal Žigmund Pálffy s 15 bodmi za 7 gólov a 8 asistencií a najlepším nahrávačom bol Jozef Stümpel s 11 gólovými nahrávkami. A aby toho nebolo málo, tak Stümpel bol po Pálffym druhým najproduktívnejším hráčom šampionátu. Na treťom mieste skončil Ľubomír Višnovský. Slováci nakoniec obsadili tretie miesto a získali tretiu medailu v histórii.

V Dánsku hokej nepatrí medzi najpopulárnejšie športy, no aj napriek tomu urobili obrovský progres. Vo štvrťfinále sa predstavili zatiaľ dvakrát a to v rokoch 2010 a 2016. Práve šampionát v roku 2010 bol pre dánskych hokejistov zatiaľ najúspešnejší. Podarilo sa im poraziť tím Fínska a USA a v osemfinálovej skupine zdolali naších reprezentantov vysoko 6:0. Vo vyraďovacej časti narazili na Švédov, ktorí zvládli zápas lepšie v pomere 4:2. Reprezentanti z Dánska obsadili konečné ôsme miesto. Rovnaké miesto obsadili aj pri ďalšej štvrtfinálovej účasti v roku 2016, keď vo štvrťfinále prehrali s Fínskom 5:1.

Lotyšsko, súper Dánska v boji o MS 2018, sa naposledy vo vyraďovacej časti Majstrovstiev sveta predstavil v roku 2009. Od tej doby im bolo štvrťfinále dosť vzdialené. Aj tento fakt, ale hlavne napredovanie oboch krajín, rozhodol v prospech Dánska. Keď sa pozrieme na počet hráčov v NHL, tak Dánsko malo v posledných sezónach viac ako päť hráčov, zatiaľ čo Lotyšsko len jedného alebo žiadneho. V drafte to bolo podobné. Od roku 2006, kedy sa konali MS v Lotyšsku, po rok 2014, kedy sa rozhodlo o tom, komu pridelia organizáciu šampionátu v roku 2018, bolo do Národnej hokejovej ligy draftovaných 9 hokejistov z Dánska a 6 z Lotyšska.

Svetový šampionát v Dánsku sa bude konať prvýkrát v histórii, zatiaľ čo v Lotyšsku sa MS konali v roku 2006. To, že sa Majstrovstvá sveta v hokeji ešte nikdy nekonali v Dánsku, bol asi jeden z najdôležitejších faktorov v boji o organizáciu šampionátu, lebo to sľubuje veľký počet fanúšikov na štadiónoch. Kapacita arén je 12 550 a 11 955. V Lotyšsku bola ich kapacita 10 300 a 6 500. Šampionát navštívilo 324 794 divákov a pre porovnanie, turnaj v Bratislave a Košiciach si prišlo pozrieť 406 804 fanúšikov. Uvidíme, koľko si ich nájde cestu na hokejové stánky v Dánsku a či rozhodnutie medzinárodnej hokejovej federácie dať svetový šampionát práve tejto krajine bolo správne.

Foto: Facebook, Twitter