Po vojne je každý generál. Povie si mnoho z vás po tom, čo začne čítať nasledujúce riadky. Prehra Slovenska proti vicemajstrom sveta z Chorvátska (3:1) síce nie je až takým veľkým prekvapením, avšak vynára sa po nej niekoľko otáznikov.

 

Vavro vs. Valjent

Denis Vavro síce neodohral výslovne zlý zápas, avšak naša obrana pôsobila chaoticky. Pri niektorých situáciách sa však ukázalo, že nášmu mladému obrancovi chýba zápasová prax. V talianskom Laziu totiž pravidelne nehráva a dostáva len priestor v Európskej lige UEFA.

Naproti nemu je tu rovnako starý Martin Valjent. 23-ročný stredný obranca španielskeho prvoligového celku Mallorca odohral v jednej z najlepších líg sveta plnú minutáž a patrí k oporám mužstva. Obrana na čele s ním dokázala vynulovať aj slávny Real Madrid. Môže si teda Slovensko dovoliť taký luxus, aby do zápasu nepostavilo obrancu hrajúceho v La Lige?

Róbert Mak

V Zenite Petrohrad odohral v novembri 3 minúty hracieho času. Áno, ďalší hráč v našej základnej zostave, ktorý však vo svojom klube nehráva. Aj keď sa mu podarilo skórovať proti Maďarsku, treba povedať že viacero šancí nie len v tomto zápase zahodil. Nehovoriac o veľmi zbytočnom vylúčení v 66. minúte proti Chorvátom, ktoré nás pravdepodobne stálo lepší výsledok, čo potvrdil aj Hapal. 

Pri absencii Vladimíra Weissa mladšieho a zlej situácii Miroslava Stocha je tu stále jedno meno, ktoré by mohlo na tomto poste podať kvalitné výkony. Lukáš Haraslín patrí medzi najväčšie hviezdy kvalitnej poľskej Ekstraklasi. Navyše má 23 rokov a je veľkým prísľubom do budúcna. Nemal by preto práve on dostávať viac priestoru aj v rámci reprezentácie?

Kraje obrany

Veľkou slabinou nášho mužstva je práve tento post. Na jednej strane Dávid Hancko, ktorý ani po presune do Sparty Praha nehráva, avšak na post ľavého obrancu sme po odchode univerzálneho Tomáša Hubočana stále nenašli náhradu.

Peter Pekarík je taktiež futbalistom, ktorý sa vo svojom mužstve lopotí s problémami a nenastupuje do súťažných zápasov. Treba však povedať, že je jedným z najskúsenejších hráčov kádra a vie si svoj post zastať. Má však už 33 rokov a vynára sa otázka, čo bude až ukončí svoju bohatú reprezentačnú kariéru.

Cieľom týchto riadkov nie je v žiadnom prípade hovoriť o neschopnosti niektorých hráčov, avšak išlo o to, nabudiť diskusiu o tom, či nie je potrebné niečo zmeniť. Napríklad aj systém a rozostavenie našich formácii. Súper nás má totiž akoby dostatočne prečítaných a nevieme ho ničím prekvapiť, čo sa ukázalo naplno aj vo včerajšom zápase, kde nebyť skvelých zákrokov Martina Dúbravku, mohol byť výsledok oveľa horší. Nám tak ostáva veriť v remízu Walesu s Maďarskom, alebo v priaznivých súperov v Lige národov.

Zdroj: Športovýmagazín.sk, Esport.sk | Foto: Twitter, Facebook