Zatiaľ, čo ešte v 80-tych rokoch mala UEFA len 31 členov, po rozpade Sovietskeho zväzu, Československa, rozdrobovania sa Juhoslávie a pripojení sa viacerých trpaslíkov je aktuálne počet členov už 55. Dočkáme sa v budúcnosti ďalších?

Na túto otázku odpovedáme takmer so 100-percentnou istotou, že áno. Otázkou je, kedy sa tak stane. Na to, aby sa stal niekto členom asociácii UEFA a FIFA musí splniť mnohé podmienky, ktoré pripomínajú beh na dlhú trať. Avšak, podarilo sa ich splniť v nedávnej dobe Kosovu či Gibraltáru, tak prečo by to nemohli dokázať ďalší?

Možno mnohí ani len netušia, že sa už celé roky či desaťročia hrajú aj šampionáty ako „Ostrovné majstrovstvá sveta“, „Non-FIFA majstrovstvá sveta“ či ďalšie obdobné turnaje či priateľské zápasy. Áno, sú to viac-menej amatérske podujatia, no občas si na nich zahrajú i profesionáli či poloprofesionáli.

Ako prvé mnohým určite napadne Katalánsko, ktoré by mohlo byť futbalovo pomerne kvalitné, veď jeho populácia je viac ako 7-miliónová a netreba zabúdať, že metropolou je Barcelona, no patria tam aj ďalšie mestá, ktoré majú zastúpenie v profesionálnych španielskych ligách.

Ako druhý v poradí by mohol byť Krym, kde sa už niekoľko rokov hrá aj Krymská Premier League. Ďalší hypotetickí kandidáti sú Podnestersko, Abcházia, Náhorný Karabach, ostrovy Jersey či Man, no aj Severný Cyprus a niekoľko priateľských zápasov majú za sebou i Monako alebo dokonca Vatikán. Každopádne, v ich prípade by športová kvalita nebola pravdepodobne prínosom pre európsky futbal.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený UEFA (@uefa_official)

Zdroj: Športovýmagazín.sk | Foto: Instagram/3GerardPique