HC Košice sú po Slovane druhým najúspešnejším klubom histórie slovenskej Extraligy, no krátko pred začiatkom sezóny 2022-23, behom ktorej aj vďaka viacerým posilám pomýšľali na väčší úspech, riešia veľký problém.

Na svojom oficiálnom webe informoval klub o tom, že sa po 16 rokoch sťahuje zo Steel areny, viac ako 8-tisícovej haly, minimálne dočasne do Crow arény, ktorú Košičania poznajú aj ako „starý zimný štadión“. Jeho kapacita je len 1100 miest.

Dôvodom je extrémny nárast nákladov na energie. Zatiaľ, čo rozpočet na energie spojené s činnosťou štadióna bol nastavený po navýšený na 650 tisíc eur, aktuálne odhady hovorili o tom, že klub by na ne potreboval cez 2 milióny eur. Nárast ceny za elektrickú energiu je hrozbou, ktorá môže ale ohroziť aj ďalšie kluby. Ako klub informoval, stále rieši alternatívy.

Vyjadrenie klubu

Ceny elektrickej energie sa v posledných týždňoch bezprecedentne a astronomicky zvýšili. Kým v decembri 2021 bola cena  54,96 € za MWh, koncom mája to bolo 229 eur za MWh a koncom augusta cena energie dosiahla strop 1050 eur za MWh. 

HC Košice za prenájom ľadových plôch, šatní a administratívnych priestorov v Steel aréne zaplatil v sezóne 2021-2022 spolu takmer 500 tis. eur, pri čom 85% nákladov na prenájom ľadu tvoril prenájom ľadu pre mládežnícke tímy. 

Klub uzavrel na sezónu 2022-2023 so Steel arénou dohodu o navýšení platby na sumu 650tis. eur.

Aktuálne ceny energie však spôsobili, že dohodnutých 35tis. eur za mesiac august pokryje len cca. šestinu reálnej spotreby.

Dohodnutých 650tis. eur na sezónu 2022/23 by za aktuálnych podmienok a cenách elektrickej energie vystačil na cca. 3 mesiace fungovania. Celosezónne by sa celková suma za prenájom ľadovej plochy mohla vyšplhať na 2 milióny eur. 

Táto suma by však bola pre klub a najmä mládežnícke tímy likvidačná. Klub má nastavený rozpočet, ktorý sa s tak enormným zvýšením nájmu nemá šancu vyrovnať.   

Krízovým riešením je presunutie tréningového procesu všetkých tímov do Crow arény, kde bude prebiehať v obmedzenej podobe. 

HC Košice aktuálne hľadá všetky možnosti a alternatívy, ako danú situáciu vyriešiť. O ďalších krokoch bude klub svojich partnerov, permanentkárov, fanúšikov, a verejnosť informovať.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený HC KOŠICE (@hckosiceofficial)

Zdroj: HCKosice | Foto: asd