Jaromíra Jágra netreba predstavovať. Najproduktívnejší Európan v histórii NHL, ikona svetového hokeja a chlap, ktorý v budúcej sezóne (už ako 50-ročný) bude ako hrajúci majiteľ Kladna hrať Extraligu, je jednoducho osoba plná superlatívou. Je možné, žě niekto z Česka mohol dosiahnuť viac?

No, ťažko povedať. Avšak zatiaľ, čo Jágr bol v roku 1990 “až” päťkou draftu do NHL, v roku 1999 sa stal rodák z nehokejového mesta Příbram a odchovanec Sparty Praha – Patrik Štefan – rovno jednotkou draftu. A to už niečo znamená, hoci história ukázala, že tento úspech je len dielčí, keďže vám to nezaručí oslnivú kariéru.

To je aj prípad Štefana, ktorý mal možno trošku šťastie, že v roku 1999 neboli v drafte až také oslnivé mená (aspoň to teda ukázal čas). Teda minimálne z USA a Kanady nie. Z Európanov tam boli dvojka a trojka draftu bratia Sedinovci, Zetterberg bol až na 210. mieste. Okrem nich troch sa cez métu 500 bodov dostali už len traja českí hokejisti (Vrbata, Havlát a Erat). Najproduktivnejším “Severoameričanom” bol 431-bodový Tim Connolly. Za zmienku stojí napríklad aj 10. miesto v drafte pre náŠho Branislava Mezeia.

bratia Sedinovi

Ako ale dopadol Patrik Štefan? Ako jednotku draftu si ho vybrala Atlanta, pričom jeho čísla neboli dovtedy nijak oslnivé. Za Spartu získal na jeseň 1997 (ako 17-ročný) pred odchodom do USA v 26 dueloch len 8 bodov, v mládežníckej IHL získal v 58 dueloch 50 bodov. Trošku slabé čísla na jednotku draftu, no stalo sa.

V drese Atlanty debutoval vrámci NHL v septembri 1999 a stala sa preňho jediným celkom vrámci Profiligy. Naskočil za ňu do 455 duelov a získal 188 bodov (64+124). Jeho TOP sezónou bola 2003/04, keď získal 40 bodov. V play-off NHL si nikdy nezahral. Jeho kariéra bola ale poznamenaná viacerými zdravotnými problémami, a po tom, ako si vyskúšal fínsku i švajčiarsku ligu, už na jeseň 2007 ako 27-ročný skončil s hokejom. Ešte predtým stihol reprezentovať Česko na MS 2006, kde získal striebro, hoci v deviatich dueloch strelil jediný gól. Dnes pôsobí v USA ako hráčsky agent.

Zdroj: Športovýmagazín.sk, Eliteprospects.com | Foto: Twitter