Vyznieva to bláznivo, že klub nakúpi hráčov za niekoľko desiatok miliónov eur a každý jeden z nich opustí tím úplne zadarmo. Z klubovej kasy Arsenalu zmizlo týmto štýlom v posledných sezónach až 150 miliónov eur a v lete 2021 sa môžu prehupnúť na hranicu šialených 200 miliónov eur!

Prestupová politika klubu je alfou a omegou ekonomického rozvoja. Ak chce klub pomýšľať na najvyššie ciele, nesmie sa báť zainvestovať aj väčšiu sumu peňazí do kvalitných hráčov. No Arsenalu to v posledných sezónach absolútne nevychádza. Problémom sú končiace sa zmluvy futbalistov, ktorých kúpil londýnsky klub za nemalé čiastky. Predĺženie týchto kontraktov buď zamietol klub alebo samotní hráči, no a potom odišli z Arsenalu zadarmo.

Najhodnotnejšou rybou, ktorá odplávala z Arsenalu zadarmo je Mesut Özil. Toho kúpili z Realu Madrid v roku 2013 za sumu 47 miliónov eur. V januári s ním Arsenal rozviazal kontrakt a stal sa voľným hráčom. Aj obrancu Sokratisa postihol rovnaký osud. 16 miliónov eur za neho dal londýnsky klub v roku 2018 Dortmundu, aj s ním sa dohodli na ukončení kontraktu v tom istom mesiaci. Santi Cazorla, ktorý prestúpil do Arsenalu z Málagy za 19 miliónov eur, taktiež odišiel zadarmo. Andrey Arshavin aj Bacary Sagna, ktorých Arsenal kúpil spolu za 25,5 milióna eur, odišli bez platenia v roku 2013, resp. 2014.

Za veľkú stratu môžeme označiť tiež voľný prestup útočníka Dannyho Welbecka, na ktorom Arsenal prerobil ďalších 20 miliónov eur, keď odišiel zadarmo do Watfordu. Aby sme boli kompletní tak osmičku futbalistov, za ktorých nevidel Arsenal ani cent dopĺňajú Tomáš Rosický a Aaron Ramsey. 16,5 milióna eur prepadlo do prázdna.

Suma sumárom, je to presne 144,5 milióna eur, ktoré už Arsenalu nikto nikdy nevráti. A v lete 2021 sa to môže vyšplhať až na takmer 200 miliónov eur. Zmluva sa totiž končí obrancovi Skhodranovi Mustafimu, ktorého Arsenal kúpil za 41 miliónov eur z Valencie a ak ho dovtedy nepredajú, v lete sa bude porúčať zadarmo. Je to mimoriadne pravdepodobné keďže Mustafi odohral v tejto sezóne Premier League doteraz len 3 zápasy. Veľké mená, no taktiež veľké straty. Arsenal musí niečo zmeniť na svojej prestupovej filozofii.

Zdroj: Transfermarkt.com | Foto: Twitter