Peter Sagan sa aj v tomto roku pokúsi získať na Tour de France zelený dres. Ani teraz to však nebude mať ľahké a proti trojnásobnému majstrovi sveta bude stať veľká konkurencia, ktorá mu jeho zámer bude chcieť prekaziť. Francúzska Grand Tour štartuje už dnes (6.7.2019). 

 

Dylan Groenewegen

Holandský špurtér patrí medzi papierovo najrýchlejších jazdcov súčasnosti (Niektorí tvrdia, že práve on je v súčasnosti na rovine najrýchlejší). 26-ročný pretekár však disponuje aj potrebnou silovou koncovkou. Tento rok sa zatiaľ predstavil najmä na menších etapových pretekoch, no o jeho forme sa nedá pochybovať.

Elia Viviani

Doteraz sa tešil z víťazstiev dovedna 73-krát. Paradoxom je že ani raz na Tour de France. Je to aj tým, že na prestížnych pretekoch sa zúčastnil len v roku 2014 práve ako pomocník pre Petra Sagana. Aktuálne však patrí medzi absolútnu svetovú špičku.

Caleb Ewan

Viacerí ho postavou aj štýlom jazdy prirovnávajú k Markovi Cavendishovi. Jeho zrýchlenie je fenomenálne a nerobia mu problém ani šprinty v miernejšom kopci. Aj preto bude 24-ročný pretekár pomýšľať aj na boj o zelený dres.

Alexander Kristoff

Dokázal byť druhý na Majstrovstvách sveta a bol aj majstrom Európy. Nórsky jazdec síce nepatrí k najrýchlejším, no jeho koncovka je veľmi dobrá na konci ťažších etáp a často vsádza práve na dlhé špurty. Nie je to síce najväčší favorit, no ak sa potýka s formou, bude v záveroch etáp veľmi nebezpečný.

Michael Matthews

Austrálsky jazdec má s našim Petrom rivalitu aj mimo Tour de France. Veľmi odolný špurtér sa však nevie dostatočne presadiť v rovinatých etapách. Práve to je jeho najväčšia nevýhody oproti Saganovi, ktorý dokáže byť vredu aj v takomto type etáp. V roku 2017 získal zelený dres práve Matthews (Sagan bol diskvalifikovaný za zhodenie Cavendisha).

André Greipel

Azda posledný zástupca starej generácie špurtérov. Nemecká “gorila” už síce nedisponuje takou rýchlosťou ako niekedy, avšak Greipela nemožno nikdy odpisovať. Na francúzskych cestách si už doteraz pripísal 11 etapových triumfov. Zisk zeleného dresu však najskôr nebude jeho prioritou a Nemec sa bude snažiť o zisk aspoň jedného etapového vavrínu.

Do konkurencie Petra Sagana môžme zaradiť napríklad aj borcov ako Julian Alaphilippe a Greg van Avermaet. Obaja síce pravdepodobne nebudú miešať karty v rovinatých dojazdoch, avšak v klasikárskych etapách majú dobrú koncovku a môžu obrať slovenského cyklistiku o dôležité body. Konkurencia bude tak aj tento rok mimoriadne veľká.

Zdroj: Procyclingstats.com, Cyclingnews.com | Foto: Twitter, Facebook