Je výhodné byť vysoký? Otázka, na ktorú neexistuje správna odpoveď. Tak ako akákoľvek iná charakteristika, aj výška má svoje pre a proti. Pozrime sa však, ktorí profesionálni futbalisti sú dokonca vyšší ako známy dlháň Peter Crouch.

Muž známy aj výrokom: „Ak by som nebol futbalistom, bol by som zrejme panicom,“ vyrastal v akadémií Tottenhamu, no jeho (na futbal) extrémna výška mu kariéru veru nevydláždila. Najskôr hosťoval vo Švédsku, následne bol predaný a za Spurs si nezahral ani jeden súťažný zápas, teda až do jeho návratu v roku 2009. Medzitým prešiel cez Q.P. Rangerg, Southampton či Portsmouth, no meno si urobil v Liverpoole, čo mu dokonca vynieslo miestenku v reprezentácii Anglicka. V nej zaznamenal slušných 22 gólov v 42 zápasoch. Kariéru ukončil v roku 2019, pričom v pokročilejšom veku bol skôr nasadzovaný najmä na záverečné minúty ako žolík, zrejme práve vďaka svojej výške a hlavičkárskym schopnostiam.

Zrejme najúspešnejším dlháňom v histórii futbalu bol český obor Jan “Dino” Koller. Ten mal ešte o jeden centimeter viac ako Crouch (202 vs 201 cm) a ani on nemal ľahké začiatky. Robustná postava a predovšetkým ohromná výška ho robili do istej miery nemotorným a až ako 21-ročný sa stal profesionálom. Gigantovi vyrastajúcemu v TJ Smetanova Lhota dala šancu Sparta, a hoci strelil len šesť gólov behom dvoch sezón, zaujal predstaviteľov belgického Lokerenu. Tam sa začal presadzovať a cez slávny Anderlecht to dotiahol až do Dortmundu, kde bol štyri sezóny kľúčovým útočníkom. Do reprezentácie Česka nakukol až ako 26-ročný, no s 55 gólmi je napriek tomu jej suverénne najlepší strelec.

Nie síce tak úspešný, no so štatútom najvyšších profesionálnych futbalistov všetkých čias, sa môžu pochváliť 208-centimetroví Paul Millar a Kristof van Hout. Prvý menovaný bol škótsky útočník, ktorý to však dotiahol len do štvrtej najvyššej súťaže v drese Elgin City. No keďže aj táto liga je oficiálne radená medzi profesionálne, Škót je proste najvyšší hráč pôsobiaci v poli. Samozrejme ako hrotový útočník. Kristof van Hout je 32-ročný belgický brankár pôsobiaci aktuálne vo Westerloo, no pripísal si aj štarty za prvoligový St. Liége, Genk či Kortrijk. Rok bol dokonca v Indii.

Medzi ďalších obrov patria čínsky útočník Yang Changpeng pôsobiaci celé roky v domácej Superlige (205 centimetrov), bývalý kanonier nórskeho Aalesundu Tor Hogne Aarøy (204 centimetrov) či 29-ročný útočník Lacina Traore, známy aj z Ruska či Francúzska. 203-centimetrový hráč je dnes súčasťou popredného rumunského cslku CFR Kluž.

Zdroj: Sportsshow.net | Foto: Twitter