Vo futbale sa dá podvádzať rôznymi spôsobmi. Najčastejším spôsobom je manipulácia zápasov. Na svete sa však našiel aj jeden špekulant, ktorý dokázal podviesť futbal inak. Úplne inak. Jeho meno je Ali Dia a je zo Senegalu.

Tento bývalý futbalista začal svoju profesionálnu kariéru na konci osemdesiatych rokov v nižšej francúzskej lige a v priebehu pár rokov vystriedal hneď päť tamojších klubov. Odtiaľ zamieril nakrátko do Fínska či do nižšej nemeckej ligy. V roku 1996 však prišiel zlom. A pričinil sa o to absolútne sám. Ako? Jednoducho!

Keďže pred dvadsiatimi rokmi nebolo ešte všetko na internete či iným spôsobom ľahko zistiteľné, jedného dňa sa tento Senegalčan rozhodol zatelefonovať vedeniu premierligového Southamptonu, ktorý mal v tej dobe značnú maródku. Predstavil ako slávny futbalista George Weah a odporučil v jeho mene seba ako vhodného adepta do zostavy Southamptonu. Vedenie ho tak pozvalo na tréning a urýchlene s ním podpísalo zmluvu. Hoci na tréningu nepresvedčil, bol nominovaný na zápas proti Leedsu.

Začal na lavičke, no po zranení jedného z hráčov prišla jeho chvíľa. Ali Dia, podpriemerný senegalský útočník, debutoval v Premier League. Počas druhého polčasu bol tento “antihráč” opäť vystriedaný a bola to zároveň jeho derniéra v tomto anglickom klube. V tom čase 31-ročný futbalista bol následne prepustený z klubu. Po krátkom pôsobení v divíznom Gatesheade skončil s futbalom a dal sa na podnikateľskú dráhu. Avšak to, že si zahral v najprestížnejšej súťaži sveta, mu už nezoberie nik. A ako bonus ho môže tešiť aj to, že raz vystrelil na bránu!

Ali Dia a jeho chvíľka slávy 🙂

Zdroj: Telegraph.co.uk | Foto: YouTube