Odkedy v roku 2007 triumfoval brazílsky stredopoliar Kaká v ankete Ballon d´Or, svet celé desaťročie nespoznal meno iného víťaza ako jedného z dvojice Lionel Messi – Cristiano Ronaldo. To sa zmenilo v roku 2018, keď po skvelej klubovej i reprezentačnej sezóne získal toto ocenenie Luka Modrič. Ktoré veľké mená sa však vinou “nadpozemského” dua tejto pocty nedostali?

Už od roku 2014 sa neustále hovorilo i písalo o tom, kto konečne zosadí spomínanú dvojicu, no meno Modriča (napriek nesporným kvalitám) až do úspešného chorvátskeho ťaženia na svetovom šampionáte 2018 nik nespomínal. Vďaka fantastickým sezónam sa behom viac než desaťročia hovorilo aj o menách typu Paul Pogba, Gareth Bale, Robert Lewandowski, Harry Kane či Mohamed Salah. V skutočnosti však najbližšie k dokázaniu “nemožného” bola iná pätica hráčov. Naposledy mohol získať ocenenie zase Virgil van Dijk, no s Messim prehral po najtesnejšom bodovom rozdiely behom 60-ročnej histórie odovzdávania tejto trofeje.

TOP 5 hráčov, ktorí mohli zosadil duo Messi – Ronaldo v rokoch 2008-2017:

5. Manuel Neuer

Nemecké brankárske eso známe jedinečným štýlom chytania, sa stal v roku 2014 prvým hráčom na svojom poste, ktorý sa dokázal od roku 2002 dostať do TOP3 v Ballon d´Or. Pred ním to dokázal jeho krajan Oliver Kahn. Neuer v tom čas ovládal všetky brankárske ankety a vďaka triumfu Nemecka na MS v Brazílii mnohí verili, že by mohol byť uprednostnený aj v tejto ankete. Napokon však obsadil “len” tretie miesto, hoci s druhým Lionelom Messim prehral iba o štyri stotiny percenta. Na Ronalda ale boli prikrátki obaja aj v súčte svojich hlasov.

4. Neymar

Brazílčan známy svojou skvelou technikou, ktorú si osvojil v mladosti pri futsale či plážovom futbale, sa na tretie miesto dostal hneď dvakrát, a to v rokoch 2015 aj 2017. Ani v jednom prípade síce k prvenstvu nebol blízko, no byť dvakrát tretí, to už o niečom svedčí.

3. Xavi Hernandez

Legenda Barcelony i španielskej reprezentácie. Futbalista, ktorý je podľa mnohým vôbec najlepším stredným záložníkom všetkých čias, sa na treťom mieste ocitol hneď trikrát (2009, 2010 i 2011), raz z toho dokonca pred Ronaldo, no za svojimi spoluhráčmi Messim a Iniestom (rok 2010). Práve v roku 2010 bol k celkovému triumfu najbližšie, keď na vtedy obhajcu trofeje Messiho stratil len necelých šesť percent hlasov.

2. Andrés Iniesta

V roku 2012 skončil tretí, no vtedy o víťazovi nebolo pochýb. V roku 2010 však mnohí očakávali, že po premiérovom triumfe “prenechá” Messi trofej svojmu spoluhráčovi, ktorí priviedol hru na svojom poste k dokonalosti. Iniesta získal viac ako sedemnásť percent hlasov, no hviezdny argentínsky spoluhráč približne o päť percent viac.

1. Franck Ribéry

Verejnosť bola do istej miery v roku 2013 pobúrená, že Ballon d´Or nezodvihol francúzsky krídelník v službách Bayernu Mníchov. Len rok po nadpozemskom 91-gólovom absolutóriu Messi mierne upadol a dokonca po štyroch triumfoch “prenechal” trón Ronaldovi. Ribéry vtedy získal viac ako 23 percent hlasov, no Messi dostal o jedno a Ronaldo o štyri percentá viac. Ribéry sa tak musel v roku 2013 uspokojiť s tripplom v drese Bayerne a prvenstvami v anketách hráč sezóny v Bundeslige, francúzsky hráč roka a hráč sezóny UEFA. Práve posledná trofej ho predurčovala k tomu, aby vyhral aj anketu Ballon d´Or, ktorá je mimochodom odovzdávaná pod záštitou francúzskeho magazínu France Football.

Frank Ribery

Zdroj: Transfermarkt.com, Uefa.com | Foto: Twitter