Hokejová sezóna 2019/20 bola na Slovensku podobne, ako v takmer všetkých krajinách ukončená už v marca. Tipsport liga nestihla dohrať ani nadstavbovú časť, zatiaľ čo 1. SHL bola predčasne ukončená behom štvrťfinálových sérií a 2. liga pred finálovou sériou. Čo však nový ročník 2020/21?

Sezóna zvyčajne začína u nás okolo 10. septembra, čo však tentokrát nemusí byť pravdou. Hoci všetci veríme, že nejaká druhá vlna koronavírusu nepríde, problém môže byť inde. Svoj názor na vec prezradil prezident košického klubu Júlis Lang.

Podľa jeho slov nebudú mať dovtedy sponzori dostatočnú ekonomickú silu na to, aby mohli dotovať kluby. A keďže financie sú aj pre chod hokeja absolútne nevyhnutné, myslí si, že sezóna by sa mohla kľudne začať až v decembri. V tom čase by sa mohlo vrátiť všetko do normálu. Zároveň nie je isté, či by to neohrozilo prihlásenie sa niektorého, či dokonca viacerých celkov do súťaže.

Pôvodne mala mať naša najvyššia súťaž v sezóne 2020/21 premiérovo štrnásť účastníkov, keďže k trinástim ligistom sa mal pridať aj víťaz play-off 1. SHL. Už teraz je však isté, že MAC Budapešť sa z finančných dôvodov neprihlási. Pri svojej premiére sa dostal tento maďarský celok do štvrťfinále, v tejto (predčasne ukončenej) bol tri kolá pred koncom nadstavby na 10. mieste. Zároveň líder 1. SHL Bratislava Capitals zrejme “prestúpi” do nadnárodnej EBEL ligy.

Otázkou ostáva, či sa k jeho názoru pridajú aj ďalší predstavitelia klubov, poprípade či sa týmto návrhom začne zaoberať vedenie Tipsport ligy, SZĽH alebo ďalších vplyvných orgánov.

Problémom by však mohol byť odliv kvalitnejších hráčov do českých klubov, poprípade iných súťaží, kde by ich finančne silnejšie celky mohli zaplatiť. Ako je známe, naši hokejisti neraz pôsobia napríklad aj vo Francúzsku, Španielsku, Veľkej Británii či Nemecku, hoci aj v nižších ligách, kde ich zaplatia.

Zdroj: Hockeyslovakia.sk | Foto: Twitter, Facebook.com/HCKosice, Facebook.com/Duklatrencin