Nebudeme sa zrejme mýliť, ak povieme, že najväčšou liahňou slovenského hokeja je Trenčín. V Česku to taktiež úplne jasné nie je, no Kladno sa môže pýšiť niečím, čo mu nepochybne závidia aj oveľa väčšie mestá kdekoľvek v Európe.

Nie je pochýb o tom, že na najväčším českým hokejovým menom je Jaromír Jágr, podľa mnohých zároveň aj najlepší Európan histórie ľadového hokeja. No, ak by si niekto myslel, že približne 70-tisícové mesto hrajúce v sezóne 2020/21 druhú najvyššiu domácu súťaž, vychovalo len Jágra, bol by na veľkom omyle.

Medzi rodákov z Kladna totižto patrí aj dlhoročný asistent kapitána v Montreale Canadiens a reprezentačný kapitán zo ZOH 2014 či svetového pohára 2017 Tomáš Plekanec a jeden z najlepších českých hokejistov ostatného desaťročia majúci na konte v NHL cez 700 bodov Jakub Voráček. Toto trio zaznamenalo len v NHL cez 3200 bodov.

Okrem nich sú z Kladna aj známy brankár Ondřej Pavelec, útočník Michal Frolík a fanúšikovia si určite spomenú aj na niekdajšieho skvelého obrancu Františka Kaberleho alebo útočníka Pavla Pateru. A to je len úzky zoznam hráčov, ktorí sa narodili v Kladne, zatiaľ čo taký Patrik Eliáš je “len” jeho odchovancom.

Zdroj: Športovýmagazín.sk | Foto: Twitter