Pojem GOAT sa pomaly udomácňuje aj v našich podmienkach. Samozrejme, nejedná sa o “kozu”, čo je doslovný preklad anglického slova goat, ale o skratku frázy “Greatest of all-time”. Tá znamená “historicky najväčší”.

Debaty a dohady o tom, či tým úplne najväčším je CR7, Messi, Pelé alebo niekto iný, sú, a zrejme aj ostanú “večné”. Možno sa k ním časom pridajú ďalšie veľké mená. Rozhodnúť, kto je najlepší je pomerne subjektívne, a navyše, je ťažké porovnať aj hráčov, ktorých kariéry oddeľujú desaťročia.

Dr. Tom Crawford, matematik zo slávnej oxfordskej univerzity, sa ale rozhodol, že túto debatu “uzavrie” vďaka svojmu výpočtu. Do výpočtov zahrnul údaje o počte gólov, individuálnych trofejí, reprezentačných či klubových úspechoch. Všetkým faktorom priradil určité koeficienty či indexy. Či tým chcel “len na seba upozorniť” alebo chcel naozaj dokázať, kto je GOAT, nevedno. Možno oboje.

Ale výsledkom jeho výpočtov je, že titul GOAT patrí Cristianovi Ronaldovi. Ten sa dostal celkovo na index 537, zatiaľ čo Lionel Messi skončil s indexom 503. Ktorí ďalší hráči ich nasledujú?

PORADIE:

537 – CR7
503 – Messi
459 – Pelé
305 – Pustás
281 – Ronaldo
237 – di Stéfano
201 – van Basten
177 – Platini
169 – Maradona
163 – Cruyff

Zdroj: GIvemesport.com | Foto: Twitter