Ako Slovákom nám je pochopiteľne oveľa bižšie EURO 2020, avšak súbežne s ním bude na programe futbalový sviatok i v konfederácii CONMEBOL, a teda, v Južnej Amerike. Tento turnaj máva taktiež veľmi vysokú kvalitu, keďže žiadna z krajín tam nie je futbalovým trpaslíkom.

Turnaj bude mať tentokrát iný formát. V ostatných rokoch bývalo zvykom, že desať juhoamerických štátov dopĺňali dva z CONCACAF, napríklad USA a Mexiko, poprípade Kostarika, Honduras a pod. Hrávalo sa v troch štvorčlenných skupinách. Na Copa América 2021 to mali byť Katar a Japonsko, avšak napokon sa šampionát odohrá výlučne s “domácimi” krajinami vo dvoch skupinách po piatich tímoch.

A čo favorit? Pred európskym šampionátom sa vedú veľké diskusie. Francúzsko, Anglicko, Portugalsko, Nemecko, Taliansko a ďalšie krajiny budú mať čo povedať. Avšak v Južnej Amerike bude favorit pomerne jasný. Brazília. Krajina, ktorá obhajuje titul a získala ho päťkrát z ostatných deviatich účastí.

Pochopiteľne, takéto podujatia bývajú nevyspytateľné, veď teraz síce postúpia z každej skupiny až štyri z piatich výberov a následne treba vyhrať tri zápasy. Avšak pohľad na výber “kanárikov” napovedá, že Messiho Argentína, s ktorou podujatie nikdy nevyhral, Uruguaj, Kolumbia a ďalší účastníci to budú mať mimoriadne náročné. Hneď sedemnásť jej hráčov hrá za európske veľkokluby, disponuje údernou ofenzívou, kvalitnou defenzívou, fantastickými brankármi, a má Neymara, ktorý stráca už len 11 presných zásahov na rekordéra Pelého.

Nominácia Brazílie:

Brankári: Alisson, Ederson, Weverton

Obrancovia: Thiago Silva (C), Marquinhos, Danilo, Alex Sandro, Éder Militão, Renan Lodi, Felipe, Emerson

Stredopoliari: Casemiro (vicekapitán), Lucas Paquetá, Fabinho, Fred, Éverton Ribeiro, Douglas Luiz

Útočníci/krídelníci: Neymar, Roberto Firmino, Gabriel Jesus, Richarlison, Everton, Gabriel Barbosa, Vinícius Júnior

Zdroj: Športovýmagazín.sk, Wikipedia | Foto: Twitter