Rok 2016 bol z pohľadu nestranného fanúšika hokeja minimálne rovnako zaujímavý ako tie iné. Pre slovenského diváka to však nebol práve ružový rok, napriek tomu nie je na škodu si to najdôležitejšie zrekapitulovať.

Majstrovstvá sveta

Z pohľadu slovenského fanúšika neúspešné – osem bodov jednoducho nemohlo stačiť na postup zo skupiny. Po skvelom vstupe do skupiny prišla s výpraskom od Nemcom (1:5) séria prehier. Tú zastavila až v poslednom zápase nečakaná výhra po predĺžení nad USA, ktorá už však na postup nestačila. Konečné deviate miesto je umiestnením, ktoré budeme chcieť tento rok zlepšiť. Uvidíme, či sa našim reprezentantom podarí očakávaný scenár zrealizovať…

Juniorské šampionáty

Rok 2016 bol pre juniorov, či už do 20 alebo do 18 rokov jednotvárny. Na oboch sme vypadli so Švédmi, na oboch to bolo vo štvrťfinále a na oboch to bol debakel. Tento scenár bol korunovaný šampionátom do 20 rokov 2017 (na prelome rokov 2016 a 2017), kde sme taktiež skončili v rovnakej fáze so Švédmi. Slováci si tak udržali štandard – porazili sme outsiderov a neprekvapili s favoritmi.

Svetový pohár 2016

Po dlhých dvanástich rokoch sa obnovila tradícia, ktorou je slávny Svetový pohár. Vzhľadom na aktuálnu kvalitu slovenského hokeja sme sa museli uspokojiť s tým, že hŕstka našich hráčov reprezentovala Slovensko pod hlavičkou „európskeho výberu“. Ten však odohral fantastický turnaj a pod vedením Miroslava Šatana obsadil konečné druhé miesto, keď nad jeho sily bola len Kanada! Preto si šestica Halák, Chára, Sekera, Gáborík, Tatar a Marián Hossa zaslúži veľkú pochvalu.

Extraliga

Slovenská extraliga sa niesla v znamení zmien. Tou asi najvýznamnejšou je to, že Košice už nekraľujú slovenskej lige. Po prvýkrát ju ovládla Nitra, keď vo finálovej sérií zdolala Banskú Bystricu.

Sezóna 2015/2016 priniesla aj zmenu formátu baráže, ktorú nehrajú len dva, ale až štyri tímy (dva najhoršie extraligové a dva najlepšie prvoligové). Napokon sa hrala len v trojici, pretože Skalica nedohrala súťaž. Do extraligy tak postúpili Nové Zámky a zachránili sa Piešťany. Tie však nemali potrebné finančné prostriedky a licenciu získal Liptovský Mikuláš. Najvyššia slovenská súťaž sa tak hrá s dvomi nováčikmi, čo sa stalo len druhýkrát v histórií.

Liga Majstrov

Duo klubov – Košice a Nitra si zahrali stále minimálne medializovanú hokejovú Ligu majstrov, v ktorej ani jeden z tímov príliš veľa vody nenamútil. Oba síce postúpili zo svojich trojčlenných základných skupín, no následne vypadli. Košice so švajčiarskym Fribourgom hrali aspoň vyrovnanú partiu, zatiaľ čo Nitra dostala od Vítkovíc dva výprasky s celkovým skóre 0:12.

Slováci v NHL

Počet našich hokejistov v tejto súťaži každoročne klesá, v sezóne 2015/2016 ich hralo len dvanásť. Najproduktívnejším Slovákom sa stal Tomáš Tatar so 45 bodmi, nasledoval ho Zdeno Chára. Duo Mariánov, Hossu a Gáboríka, limitovali zranenia. Začiatok sezóny 2016/2017 zastihol vo fantastickej forme najmä Mariána Hossu, ktorý ako druhý Slovák v histórií pokoril 500-gólovú hranicu.

Hráč roka 2016

Po prvýkrát v kariére na toto ocenenie dosiahol 30-ročný obranca a odchovanec prievidzského hokeja Andrej Sekera, ktorý tak ukončil dominanciu Mariána Hossu a Zdena Cháru.

Slovan v KHL

Chvíľu hore, chvíľu dolu. Napokon sa hokejistom Slovanu podarilo postúpiť do play-off z posledného postupového miesta, čo znamenalo, že ich súperom bola CSKA Moskva. S tou nevyhrali ani jeden zápas.

Nižšie slovenské súťaže

Sezóna 2015/2016 bola z finančného hľadiska pre viacero tímov kritická. Napokon to v aktuálnej sezóne 2016/2017 vyzerá tak, že v 1. lige je len deväť timov, zatiaľ čo v 2. lige ich je až dvadsať. Tam sú rozdelené do dvoch skupín po desať, a predovšetkým na západe sú tímy, ktoré majú kvalitu na vyššiu súťaž. Sú to napríklad Dubnica, HC Bratislava či Piešťany.

Foto: Facebook