Mnohým sa to zdá ako doba nie tak vzdialená, no od našej zatiaľ jedinej účasti na MS vo futbale v ére samostatnosti uplynulo už viac než desaťročie. Pred blížiacim sa štartom kvalifikácie o MS 2022, ktoré sa budú konať v Katare, si zaspomínajme na to, čo nám pomohlo dostať sa na šampionát do inej exotickej krajiny – JAR.

Len pre informáciu, na MS sme vtedy postúpili ako víťazi skupiny 3 s bilanciu 7-1-2, druhí Slovinci skončili za nami o dva body.

Šťastie na zdecimovaných súperov

Ako tím zo 4. výkonnostného koša sme dostali do skupiny papierovo silnejšie Česko, Poľsko a Severné Írsko. Avšak, prvé dva menované reprezentačné výbery boli v tom čase vo veľmi zlom rozpoložení a generačných obmenách kádrov, Severní Íri pre zmenu nijako nedokázali prekročiť svoj tieň.

Pomoc od Česka i ďalších

Obe naše prehry prišli proti Slovinsku, ktoré tak mohlo mať všetko vo svojich rukách. Avšak, Slovinci dokázali zase získať len bod proti Česku a body stratili aj s Poľskom a Severným Írskom. Proti tejto trojici súperov sme my získali 16 bodov, oni len presnú polovicu, teda 8 bodov.

Niekdajšia hviezda Arsenalu Tomáš Rosický bol jedným z mála, ktorý ešte v tom čase zo “zlatej českej generácie” tímu ostal

Vlastný gól Gancarczyka

Hoci stred októbra býva často ešte pomerne pekný a neraz sa teploty vyšplhajú aj k 15°C, v Poľsku vtedy poriadne snežilo a náš kľúčový duel, v ktorom sme nutne potrebovali vyhrať, pretože v prípade remízy by nás Slovinci predbehli (oni hrali so San Marínom, a teda výhra bola samozrejmosťou), sa hral v mimoriadne náročných podmienkach. Súper si však už v 3. minúte strelil vlastný gól a duel skončil práve 0:1. Ak by sa to nestalo, ťažko povedať, či by sa nám podarilo na snehu a vo vetre nejaký streliť.

Forma Stana Šestáka

Hráč, ktorý odohral za Slovensko cez 60 zápasov, nebol nijaký kanonier svetovej extratriedy. Za kariéru ako útočník strelil v národnom drese “len” trinásť gólov, avšak v kvalifikácii o MS 2010 ich zaznamenal až šesť a bol najlepším strelcom našej skupiny. Vďaka za ne!

Zdroj: Športovýmagazín.sk | Foto: Twitter