Dnes sa často diskutuje o tom, ako posunúť slovenský hokej vpred. Mnohí by sa veľmi radi vrátili do časov minulých a obnovili spoločnú československú ligu. Viete ale, ako vyzeral posledný spoločný ročník?

Sezóna 1992/93, a síce ročník, keď už nikto nemohol vypadnúť. Vtedy sa dalo už len získať a hrať pre divákov. Nikoho azda neprekvapí, že prevahu v spoločnej súťaži mali české kluby. Sezóna 1992/93 sa hrala za účasti štrnástich klubov, pričom zo Slovenska boli len štyri. Okrem troch rlatívne pravidelných účastníkov (Dukla Trenčín, HC Košice a HC Slovan Bratislava) reprezentoval našu krajinu aj popradský hokejový celok. Všetky tieto tímy hrajú extraligu aj dnes. V prípade českých klubov je dnes v Extralige osem vtedajších ligistov, duo České Budejovice a Jihlava patria k špičke druhej českej ligy.

Formát súťaže sa behom desaťročí menil, v poslednej sezóne sa hrala základná časť systémom každý s každým doma-vonku, v nadstavbe si to rozdali rovnakým systémom párne a nepárne tímy, pričom do play-off postúpilo dvanásť tímov.

Tabuľka po 40. kole:

Play-off

Všetky série s výnimkou tej o 3. miesto sa hrali na tri víťazné zápasy. Ako je evidentné z tabuľky, Slovanu veľmi tesne ušla. Ako druhý zo slovenských zástupcov stroskotal Poprad, Podtatranci nestačili v osemfinálovej sérii na Kladno (2:3 na zápasy). O krok ďalej došli Košice, tie po vyradení Olomoucu v rýdzo slovenskom štvrťfinále padli s Duklou Trenčín.

Trenčania vyzbrojený viacerými zvučnými menami, vrátane dvoch najproduktívnejších hráčov súťaže – Branislava Jánoša (vrátane play-off 71 bodov v 46 dueloch) a Žigmunda Pálffyho (až 79 bodov v 43 dueloch), či napríklad aj Miroslava Šatana, napokon obsadili 3. miesto. V semifinále prehrali s posledným československým šampiónom – Spartou Praha 2:3 na zápasy, bronz si vybojovali v nesmierne vyrovnaných bojoch proti Litvínovu (výsledky zápasov – 4:3, 3:4 a 4:3).

Len doplníme, že finále vyhrala Sparta s Litvínovom 3:1 na zápasy.

1. Slovenská liga

Keďže už pred sezónou 1992/93 sa vedelo, že je to posledná spoločná, musel si každý štát ošetriť, ako bude vyzerať prvý samostatný ročník. Česko rozšírilo súťaž na 12 klubov, na Slovensku si a v sezóne 1993/94 Extraligu zahralo 10 tímov. K štvorici Trenčín, Košice, Poprad a Slovan sa pripojilo šesť najlepších tímov 1. slovenskej ligy.

Tabuľka 1. SNHL 1992/93

Zdroj|Foto: Avlh.sweb.cz, Twitter