Už 49-ročná ikona nielen českého, ale aj svetového hokeja. Iné prívlastky, ako fenomenálny, jedinečný či legendárny by boli pre Jaromíra Jágra z hokejového hľadiska urážkou. “Džegr”, ako by komentátori v zámorí povedali, má tentokrát extra príležitosť splniť to, čo pred mnohými rokmi (možno zo srandy) povedal.

„Hrať budem minimálne do päťdesiatky,“ mal v minulosti prehlásiť Jaromír Jágr, ktorý ešte v sezóne 2017/18 brázdil zámorské klziská. Ešte neuveriteľnejšie znie, že na MS 2015, keď mal 43 rokov, získal ocenenie pre najužitočnejšieho hráča turnaja. A to rozhodne nie len kvôli svojmu menu. Práve on tiahol reprezentáciu, ktorá napokon obsadila nepopulárne 4. miesto. A s bilanciou 6+3 v 10 dueloch, čo síce nie je ani bod na zápas, no dôležité boli aj iné aspekty.

Pred necelým rokom ako hrajúci majiteľ svojho materského klubu Rytíři Kladno musel prekusnúť, že svoj tím nezachránil medzi českou elitou a všeličo nasvedčovalo tomu, že skončí, hoci to oficiálne neohlásil. V sezóne 2020/21 sa predsa len, hoci až takmer v jej polovici, na ľade začal objavovať. Bilancia 2+10 v 19 dueloch nevyznieva nijak ohromne, no treba dodať, že v niektorých zápasoch hral len pár stiedaní či päť minút. Kladno napokon ovládlo základnú časť.

V play-off hladko prešlo cez Slaviu Praha (4:1) i Porubu (4:0 na zápasy), až vo veľmi zvučnom finále, a zároveň o postup medzi elitu, vyzvalo Jihlavu. Prvých šesť duelov vyhrali vždy hosťujúce celky, ten posledný vďaka fantastickému vstupu do zapasu ovládlo Kladno i s Jágrom (a  taktiež Plekancom) v 1. útoku na domácom ľade (5:2). Ten naskočil do všetkých 16 duelov, hoci v niektorých zase len niekoľko minút. A s peknou bilanciou 2+8.

Čo to znamená? Okrem toho, že česká Extraliga bude mať v sezóne 2021/22 dočasne 15 účastníkov (po nej sa opäť zredukuje na 14 celkov), si ju teda po splnení licenčných podmienok zahrá aj Kladno. A ak bude Jágr chcieť, tak aj on. A len pripomíname, že 15. februára 2022 oslávi okrúhle 50. narodeniny. A ak sa ich v zdraví dožije, môže si naozaj ako 50-ročný zahrať, a navyše najvyššiu súťaž v Česku! A to už v minulej sezóne bol najstarším hráčom v histórii súťaže.

Ak teda nepočítame jedno striedanie, ktoré v sezóne 1997/98 odohral 70-ročný Evžen Musil za Pardubice, kde žiaril v 50tych rokoch. A aj to len preto, aby si splnil sen a naskočil na ľad súčasne po boku svojho syna i vnuka.

Zdroj: Športovýmagazín.sk, Eliteprospects.com | Foto: Twitter