Ako zrejme viete, slovenskí hokejisti zvládli kvalifikáciu o účasť na olympijskom hokejovom turnaji 2022, keď si vo svojej skupine poradili bez straty bodu tak s Rakúskom, ako aj Poľskom a Bieloruskom. Olympijský turnaj bude ale oveľa náročnejší.

Za všetko hovorí hneď naša základná skupina, o ktorej zložení sme vás nedávno informovali. Ono si ale vlastne nie je z čoho vyberať, a hlavne, rozhodovať sa bude až vo vyraďovacej časti, kde každé zaváhanie znamená koniec olympijského sna. My sme sa však pozreli na naše možnosti i realitu hokeja zo všetkých uhlov.

Začnime dobrými správami. Je skvelé, že sme na olympiáde. Áno, musíme byť realisti. Kedysi to bola povinnosť a hľadeli sme s vierou na medailové pozície, no zlatá generácia je minulosťou. Súčasná generácia ale ukázala už na MS 2021, (a potvrdila to práve v bratislavskej kvalifikácii) že slovenský hokej má stále kvalitu.

Útočníci ako Cehlárik, Hrivík, Pospíšil, Libor Hudáček, obrancovia Gernát, Čerešňák, mladé pušky ako Slafkovský či Nemec a mnohí ďalší ukázali, že dobrú formu a chuť hrať si vedia preniesť aj do reprezentácie, pre ktorú im bije srdce. To mnohým fanúšikom často v ostatných rokoch chýbalo. Ochotu reprezentovať a pričiniť sa o postup preukázali aj Jurčo, Jaroš, Daňo, Studenič či Ružička, ktorí v zámorí striedavo nastupovali v NHL i AHL.

Prejdime na tie menej radostné správy. Dobrou správou pre hokej ako-taký je skutočnosť, že v Číne 2022 budú môcť opäť reprezentovať aj hráči z NHL. Uvidíme teda v akcii desiatky hviezd svetového hokeja. Bohužiaľ, Slovensko sa už nemá príliš ako posilniť. V ideálnom prípade dorazí brankár Halák, obrancovia Černák, Chára a Sekera a do útoku Tatar a Pánik.

To znamená, že v našom kádri bude prinajlepšom tak desať hráčov zo súčasnej NHL, z čoho patria medzi zvučnejšie mená sotva piati. Utešovať sa musíme tým, že mať len veľké mená nemusí byť to najdôležitejšie.

Ako by teda mohla v ideálnom prípade vyzerať naša zostava na olympijskom turnaji?

Vychádzame predovšetkým z kvalifikačnej fázy, keďže takto zrejme bude uvažovať aj realizačný tím. Myslieť taktiež budú aj na posily z NHL, ktoré sme menovali. Verme, že s nimi budú v kontakte a ochota spolupráce bude na oboch stranách.

Do toho sa pri nasledovnom zozname budeme spoliehať na to, že hráči nebudú v čase ZOH zranení, absolútne bez formy alebo im nezakáže hrať nejaký vyšší orgán vinou “COVID opatrení” či iných neovplyvniteľných príčin. Modrou sme označili hráčov, ktorí by mali mať v prípade záujmu istú nomináciu, červenou tých, ktorí by sa mohli na turnaji predstaviť, no ich miestenky neberieme za úplnú samozrejmosť.

Možná nominácia na ZOH 2022

BrankáriJaroslav Halák, Branislav Konrád, Adam Húska

ObrancoviaZdeno Chára, Erik Černák, Andrej Sekera, Christián Jaroš, Martin Gernát, Martin Marinčin, Samuel Kňažko, Peter Čerešňák, Martin Fehérváry

ÚtočníciTomáš Tatar, Richard Pánik, Tomáš Jurčo, Adam Ružička, Peter Cehlárik, Marek Hrivík, Kristián Pospíšil, Libor Hudáček, Róbert Lantoši, Marián Studenič, Juraj Slafkovský, Marko Daňo, Martin Pospíšil

Avšak, veľmi dôležité bude aj to, akú formu budú mať iní hráči, či sa tréneri rozhodnú uprednostňovať (aj mladších) hráčov so skúsenosťami z AHL alebo dajú príležitosť produktívnym a užitočným hokejistom z našej či českej ligy a podobne.

Zdroj: Športovýmagazín.sk | Foto: Twitter, Facebook/Hockey Slovakia, Instagram