Rok 2016 bol pre slovenský futbal pomerne úspešný, a preto nie je dôvod si tie najdôležitejšie udalosti nepripomenúť. Našli sa však aj momenty, ktoré až tak radostné neboli. Skôr by sa dali nazvať kontroverznými… 

 

Reprezentácia:

EURO 2016

V prvom rade je nevyhnutné spomenúť udalosť roka, ktorou bolo futbalové EURO, kde sa premiérovo predstavilo dvadsaťštyri tímov. Medzi nimi nechýbalo ani Slovensko. To veľkú dieru do Európy síce nespravilo, no hanbou naše vystúpenie určite tiež nebolo. Zverenci trénera Jána Kozáka na čele s kapitánom Martinom Škrtelom či mozgom tímu Marekom Hamšíkom dokázali postúpiť zo skupiny B so ziskom štyroch bodov (prehra 1:2 s Walesom, výhra 2:1 nad Ruskom a remíza 0:0 s Anglickom). V osemfinále však hráči nedokázali vysoko favorizovaným Nemcom vzdorovať a s turnajom sa rozlúčili prehrou 0:3.

Vstup do kvalifikácie o MS 2018 v Rusku

Na jeseň odohrala naša reprezentácia štyri zápasy v rámci kvalifikácie o svetový šampionát 2016. Začali sme zle, no momentálne sme v hre minimálne o baráž. Prehry 0:1 s Anglickom i Slovinskom boli fackou, jednoznačné výhry nad Škótskom (3:0) a nad Litvou (4:0) či vízia ľahkého víťazstva nad Maltou však značia fakt, že aspoň o druhé miesto za suverénnym Anglickom bojovať môžeme.

Skvelý postup “21-ky” na EURO 2017

EURO v tejto vekovej kategórii sa rozrástlo z osem na dvanásť účastníkov. Úspech to však v žiadnom prípade neznižuje. Veď z päťčlennej skupiny postupoval len víťaz. Naši mladíci pod vedením Pavla Hapala však hrali skvele a 19 bodov z ôsmych zápasov nám zaručilo prvenstvo pred silným Holandskom, ktoré sme zdolali v oboch zápasoch (3:1 a 4:2!!!). Jedinú prehru sme zaznamenali v Bielorusku. V skupine sme mali aj Turecko a Cyprus.

Udalosti na slovenskej ligovej scéne:

as trencin

AS Trenčín obhájil triumf vo Fortuna lige

Trenčania dominovali od prvého až do posledného kola našej najvyššej futbalovej súťaži, výsledkom čoho bol zisk druhého titulu v rade. Bilancia 26-3-4, skóre 73:28, a teda zisk 81 bodov znamenal titul s dvanásť bodovým náskokom pred Slovanom Bratislava. Trenčania boli tak suverénni, že aj do zostavy sezóny sa ich zmestilo šesť, pričom aj najlepší strelec ligy Gino van Kessel hral za Trenčín. To, čo sa stalo s klubom v lete a ako je na tom teraz, to je iná kapitola…

Pre úplnosť, bronzovú priečku obsadila premiérovo Myjava a zo štvrtého miesta sa do európskych pohárov pozrela aj Trnava. Naopak s ligou sa po roku rozlúčila Skalica, ktorú nahradil v lige Prešov.

AS Trenčín vyhral aj Slovnaft Cup

Trenčania svoj ligový úspech podčiarkli ziskom double, pretože opäť vyhrali aj futbalový pohár, keď vo finále zdolali Slovan 3:1.

Odchod Borčíc zo scény

Dedinka ležiaca sotva päť kilometrov od Dubnice nad Váhom to dotiahla za šesť rokov z najnižších oblastných súťaží až do 2. ligy. Na jar 2015 uhájila vďaka fantastickej šnúre desiatich výhier prvenstvo v náročnej 3. lige západ, aby na prelome rokov 2015 a 2016 dokázala byť lídrom 2. ligy západ. Mala tak nakročené dokonca k postupu medzi elitu. Trojzápasová séria prehier však kontroverzného “mäsiara” Antona Fabuša natoľko nahnevala, aby celý tím (údajne kvôli úmyselným prehrám) odhlásil pár kôl pred koncom súťaže z ligy. Aktuálne sú Borčice pre zmenu lídrom 4. ligy západ – časť juhovýchod.

Odchod Spartaku Myjava z Fortuna ligy

Tesne pred koncom roku 2016 otriasla slovenským futbalom správa o odchode Myjavy z ligy. A to nie z finančných dôvodov, ako by si mnohí mysleli. Klub, ktorý hral najvyššiu súťaž už päť rokov, odišiel po tom, čo ho vedenie klubu na čele s jeho prezidentom odhlásili zo súťaže. Uvádzaným dôvodom je minimálna mediálna a fanúšikovská podpora futbalu na Slovensku, pričom toto rozhodnutie môže spôsobiť lavínu.

Rekordná jeseň Žiliny

Dva roky bol suverénom Trenčín, tento rok už ale vládne Fortuna lige iný fenomén. Je ním MŠK Žilina a po jeseni má na čele dvanásť bodový náskok na Podbrezovú, ktorá je senzáciou súťaže. Žilinčania však zrejme do boja o titul už nikoho nepustia, veď po jeseni ešte v histórii slovenskej ligy nemal žiadny klub toľko bodov a ani toľko strelených gólov.

Aký rok mali slovenské hviezdy?

Marek Hamšík sa stal rekordérom ankety Hráč roka

V marci 2016 sa vyhlasoval tradične víťaz ankety “Hráč roka”. Síce to bola cena za rok 2015, no predsa len ju nejde nespomenúť. Víťazom sa po piatykrát v histórii (a tretíkrát v rade) stal hviezdy záložník hrajúci za taliansky klub SSC Neapol Marek Hamšík. A vďaka skvelým výkonom v drese Neapolu i v slovenskej reprezentácií zrejme nebude ťažké uhádnuť, že tento chlapík ovládne anketu aj za rok 2016.

Odchod kapitána “repre” z Britských ostrovov

Martin Škrtel patril dlhých osem rokov do základnej zostavy slávneho Liverpool FC, no v posledných mesiacoch sa mierne herne trápil, k čomu dopomohlo aj zranenie. Následné omladzovanie zostavy liverpoolského klubu znamenalo Martinov koniec v klube. Ten hrá aktuálne v tureckej lige, rovnako ako viac slovenských futbalistov. Náš kapitán je však pevnou súčasťou slávneho Fenerbahce Istanbul.

Superprestup Matúša Bera

Aj na Slovensku sú hráči, ktorých trhová hodnota je vysoká. Často ich však kluby pustia pod cenu. To nebol prípad 21-ročného Matúša Bera, ktorý po štyroch rokoch opustil Trenčín za úctyhodných 2,7 milióna eur. Zamieril do tureckého Trabzonsporu, kde si svoje miesto v strede poľa našiel.

Foto: Facebook, 365dm.com