Nie je to tak dávno, čo zväz rozhodol, že slovenskému futbalu pomôže reorganizácia súťaží. Tento model však zrejme očakávaný výsledok nedosiahol a od nového ročníka sa opäť v súťažiach niečo pozmení. Bude to správny krok?

Len štyri sezóny vydržal slovenskému futbalu model s dvomi druhými ligami. Čo nám priniesol? Zrejme jediný fakt – nie sme dostatočne veľká krajina s dostatočným počtom stabilných klubov, ktoré sú schopné hrať na profesionálnej úrovni. Kompetentní verili, že klubom sa podaria nájsť sponzori, stabilita a tým bude slovenský klubový futbal napredovať. Bohužial, nepodarilo sa.

Model do sezóny 2012/13

– najvyššia súťaž mala desať, neskôr dvanásť tímov
– druhá liga mala v minulosti až osemnásť klubov, ich počet postupne klesol na dvanásť
– tretia liga bola rozdelená na skupiny západ a východ, v oboch bolo väčšinou šestnásť klubov

Aktuálny model

– najvyššia súťaž (Fortuna liga) s dvanástimi klubmi
– druhá liga s dvadsiatimi štyrmi klubmi rozdelenými na západ a východ po dvanásť klubov (po 22 kolách celoštátna súťaž o postup medzi prvými šiestimi tímami z oboch skupín)
– tretia liga rozdelená na štyri skupiny (Bratislava, Západ, Stred, Východ)

Nový model od sezóny 2017/2018

– Fortuna liga s dvanástimi tímami (po 22 kolách rozdelenie na skupinu o titul a o záchranu)
– druhá liga so šestnástimi účastníkmi
– tretia liga rozdelená na štyri skupiny (Bratislava, Západ, Stred, Východ)

Prečo nastáva ďalšia reorganizácia?

Dôvod je jednoduchý a už spomínaný – peniaze. Za celú existenciu aktuálneho modelu sa prakticky nestalo, aby súťaž dohrali všetky kluby, ktoré začali hrať druhú ligu. V aktuálnej sezóne sa dokonca na východe hralo len s desiatimi účastníkmi, pretože sa nenašli ďalšie dva kluby ochotné hrať profesionálnu súťaž. A pohľad na viacerých účastníkov druhej ligy je taktiež žalostný. Či už hovoríme o bývalých ligistoch (Rimavská Sobota, Banská Bystrica) alebo o skromnejšie kluby (Martin, Svätý Jur, Haniska,…), rezultát je jasný – na futbal profesionálnej úrovne, bohužiaľ, zatiaľ nemajú. Všetky tieto kluby si o rok zahrajú tretie ligy.

Kto si zahrá v sezóne 2017/2018 ktorú súťaž?

Fortuna ligu si zahrajú všetci aktuálni účastníci, ku ktorým (snáď) pribudne víťaz druhej ligy. Prečo snáď? Líder VSS Košice má totiž finančné problémy a dlhy. Kto si teda medzi elitou zahrá, je otázne, veď boj o druhé miesto je veľký, no taktiež je otázne, či má niektorý z klubov postupové ambície. Najlepšie to zrejme vyzerá so Skalicou. Druhú ligu si zahrá jedenásť tímov zo skupiny o postup (aktuálni druholigisti), doplnení o Poprad/Trnavu B, ktorí si s najväčšou pravdepodobnosťou zahrajú ako siedme tímy vo svojich skupinách baráž. Pribudnú aj štyria nováčikovia – víťazi tretích líg, ktorí ešte nie sú známi. A čo sa týka postupu či vypadnutia, víťaz druhej ligy bude mať postup istý a druhý tím druhej ligy bude hrať baráž s jedenástym tímom Fortuna ligy. Z druhej ligy zostúpia hneď štyri tímy, ktoré opäť budú nahradené víťazmi tretích líg.

Foto: Youtube