Na konci sezóny 2019/20 figurovalo Slovensko v rebríčku UEFA na 29. mieste. Ako však veľmi dobre vieme, našim klubom sa v predkolách vôbec nedarilo a zaznamenali sme pokles až do štvrtej desiatky, čo však stále nie je až také tragické, ako ďalšia skutočnosť.

Po prvýkrát v histórii sa hrali predkolá európskych pohárov na jeden zápas, a tak sa UEFA rozhodla všetky “neexistujúce” odvetné zápasy klasifikovať ako remízy. To je však trošku vedľajšie. Nás totižto predovšetkým zaujímalo, že MŠK Žilina i MFK Ružomberok vypadli už v 1. predkole EL, zatiaľ čo Slovan prehral 1. predkolo LM kontumačne a v 2. predkole EL vypadol. Ako tak nás potešila aspoň DAC Dunajská Streda, ktorá postúpila do 3. predkola EL.

Konečný rezultát pre Slovensko, ktorý činí vyrovnanie najhoršieho výsledku v dejinách našich klubov – len 1,500 bodu, je poriadne alarmujúci. V 5-ročnom rebríčku koeficientov UEFA máme teda po sezóne 2020/21 len 13,625 bodu a figurujeme na 32. mieste, na ktorom s ohľadom na okolnosti takmer s určitosťou ostaneme, keďže nás už prakticky nikto nemôže predbehnúť. Jedinou horšou krajinou, ktorá má ešte zástupcu v pohárovej Európe je Írsko. Posledný írsky zástupca, a síce Dundalk, by možno v prípade triumfu v EL nezískal dosť bodov na to, aby írsky koeficient dostal nad úroveň slovenského.

 

Čo je však ešte horšie? Tento rok si do tabuliek pripísali lepší koeficient aj Faerské ostrovy, Severné Macedónsko, Kosovo, Čierna Hora či miništátik Gibraltár. Celkovo sme obsadili tragické delené 41.-44. miesto! No môže byť ešte horšie. V sezóne 2014/15, ktorá sa v túto chvíľu zmazala, sme získali “len” 2,750 bodu, zatiaľ čo v sezóne 2015/16 si naše celky pripísali až 3,750 bodu, a teda, ak niečo podobné slovenské kluby zopakujú v nasledujúcej sezóne, zrejme opäť klesneme. Smutná realita.

Zdroj: Športovýmagazín.sk, UEFA.com | Foto: Twitter, Facebook