Slovenský hokej nemal nikdy v histórii zastúpenie na olympijskom hokejovom turnaji žien, čo sa naše reprezentantky pokúsia zmeniť. Samozrejme, bolo by veľkým prekvapením, ak by sa im to podarilo, avšak je to šport a ten prináša aj mnohé prekvapenia.

Slovenky (1. miesto v ženskom rebríčku IIHF) sa predstavia v skupine E, ktorú bude hostiť favorizované Švédsko (9. miesto) a ich súperkami budú aj Francúzsko (10. miesto) a Južná Kórea (16. miesto). Na šampionát do Pekingu postúpi len víťaz skupiny a kvalifikačný turnaj sa uskutoční od 11. do 14. novembra.

Na ZOH sa predstaví dovedna desať krajín, ktoré sú rozdelené do dvoch skupín. Tie avšak na rozdiel od mužského turnaja nie sú rovnocenné. V skupine A je „silná“ pätica Kanada, USA, Fínsko, Rusko a Švajčiarsko, skupinu B tvorí Japonsko, hostiteľská krajina (Čína) a trio kvalifikantov. Takto vznikne „poradie“ od 1. po 10. miesto, pričom do play-off postupuje osem tímov.

Pred štyrmi rokmi bol formát rovnaký, akurát hralo len osem tímov (dve skupiny po štyroch) a do play-off postúpilo šesť krajín. Čo sa týka histórie ženského hokeja na ZOH, sú v jeho programe od roku 1998 a z titulu sa radovala štyrikrát Kanada (2002, 2006, 2010 a 2014) a dvakrát USA (1998 a 2018).

Zdroj: Športovýmagazín.sk, Wikipedia | Foto: Facebook/IIHF