Slovenský futbal prežil nadpriemerne úspešnú nedeľu. Naši hráči sa zapisovali do dejov zápasov gólmi a asistenciami, portály hodnotiace výkony futbalistov na ihrisku im vystavili vynikajúce hodnotenia. Ktorí Slováci najviac zažiarili?

Najlepší výkon podal Marek Hamšík, ktorý si okrem ukážkovej asistencie zapísal nadpriemerne hodnotenia a oslavné chorály magazínov i fanúšikov na sociálnych sieťach. V zápase jeho Trabzonsporu proti Galatasarayu bol s celkovým hodnotením 8.7 najlepším hráčom na ihrisku podľa portálu Sofascore. Asistencia, vysoká 91% úspešnosť prihrávok (71/78), 13 zo 14 úspešných dlhých lôpt, 2 úspešné driblingy z dvoch, 6 kľúčových prihrávok a 98 dotykov urobili z Hamšíka najviditeľnejšieho muža na trávniku. Jeho Trabzonspor remizoval s Galatasarayom 2-2.

Asistenciu a titul najlepšieho hráča svojho tímu si takisto ako Hamšík vyslúžil aj Tomáš Suslov. Jeho Groningen sa v derby stretol s Heerenveenom, ktorý sa skončil remízou 1-1. 19-ročný slovenský tínedžer obrovskou mierou odvrátil prehru, keď dokonalým centrom po rohovom kope našiel hlavu spoluhráča, ktorý skóroval. 78% úspešnosť prihrávok (21/27), 2 kľúčové prihrávky, 2 strely na bránu a 2 mimo nej urobili zo Slováka druhého najlepšieho hráča celého zápasu. Jeho hodnotenie dosiahlo hodnotu 7.3.

suslov

Radosť nám urobil aj Albert Rusnák, ktorý rovnako ako Suslov a Hamšík, asistoval na gól. Podobne ako Suslov, aj Rusnák bol najlepším hráčom svojho tímu a druhým najlepším futbalistom na trávniku s hodnotením 7.8. Slovák hýril aktivitou v strede poľa, mal 89% úspešnosť prihrávok (57/64), jeho 4 z piatich centrovaných lôpt našli svojho adresáta a vyhral 3 z 5 pozemných súbojov. Aj on sa blysol fantastickou asistenciou, podobne ako jeho spomínaní krajania. Bohužiaľ jeho Real Salt Lake podľahol Los Angeles FC 2-3.

Milan Škriniar bol opäť spoľahlivým článkom obrany Interu v zápase proti Sampdorii. Hoci nestrelil gól a ani neasistoval, dosiahol hodnotenie 7.4, čo z neho urobilo druhého najlepšieho hráča Interu a tretieho najlepšieho hráča zápasu. Vysoká úspešnosť prihrávok, 3 zblokované strely a 4 odkopnutia lopty znamenali výborné hodnotenie. Inter však len remizoval so Sampdoriou 2-2. Škriniar mal na hlave gólovú šancu počas prvého polčasu, po rohu však namieril tesne nad bránu.

Do streleckých štatistík sa zapísal Filip Kiss, ktorý hráva v ďalekej Saudskej Arábii. Jeho Al-Ettifaq sa na domácej pôde predstavil v súboji s Al-Raedom. Slovenský záložník prišiel na ihrisko v 63. minúte, no o dve minúty neskôr už oslavoval svoj presný zásah. Za polhodinu ešte rozdal 22 z 24 prihrávok a podal spoľahlivý výkon – patril k trom najlepším hráčom zápasu s hodnotením 7.3. Ani on sa však z víťazstva neradoval, Al-Ettifaq remizoval s Al-Raedom 2-2.

Gólovo sa zaskvel aj 20-ročný záložník Ján Bernát, ktorý pôsobí v druholigovom Westerlo. Belgický klub zdolal favorita z Waasland-Beverenu 2-0, pričom Slovák sa blysol gólom v záverečnej minúte prvého polčasu. V tejto sezóne už strelil svoj 3. gól v 4 zápasoch a vyšvihol svoj tím na priebežnú prvú – majstrovskú a zároveň postupovú pozíciu.

Svoju šancu dostal premiérovo v novom drese Róbert Boženík, ktorý v 64. minúte vybiehal na ihrisko. Výraznejšie však neovplyvnil dej zápasu, raz vystrelil mimo bránu, no 20-ročný slovenský útočník sa musí adaptovať a zvyknúť si na novú ligu. Düsseldorf vyhral nad Aue 1-0. Erik Jirka sa takisto nezapísal do dejín zápasu jeho Ovieda s Cartagenou. Na ihrisko vybehol v 71. minúte, Oviedo zvíťazilo 2-0.

boženík

Zdroj: Sofascore.com, Transfermarkt.com | Foto: Twitter, Instagram/f95/tomas_suslov