Čoskoro už 48-ročná legenda (nielen) českého hokeja Jaromí Jágr v súčasnosti pôsobí v domácom celku Rytíři Kladno, ktorého je aj 70-percentným vlastníkom. Počas svojej neskutočne dlhej kariéry si toho prežil skutočne veľa, pričom zoznam jeho úspechov, ocenení či rekordov je doslova nekonečný. My sme vybrali tie najzaujímavejšie, a to nielen zo seniorskej kariéry.

 

TOP fakty o živote a kariére Jaromíra Jágra

Člen prestížneho TRIPLE GOLD CLUB

Jágr je jedným z 29 hokejistov, ktorý sa tým môže pochváliť.Jedná sa o klub hráčov, ktorý počas kariéry získali zlatú medailu na majstrovstvách sveta, na olympijských hrách a zároveň získali Stanley cup určený víťazovi play-off v NHL. Ako prvú ovládol spoločne so spoluhráčmi v Pittsburgu zámorskú profiligu (1991 a 1992), následne v roku 1998 vyhral s Českom hokejový turnaj na OH v Nagane a miestenku v prestížnom klube si zaistil na MS 2005 v Rakúsku (no titul získal s Českom aj na MS 2010 v Nemecku).

Neuveriteľná tréningová morálka

Podobne, ako mnohé ďalšie športové hviezdy, aj on je podľa trénerov a spoluhráčov obrovským dríčom. Známe o ňom je, že prakticky celý život trénuje v oceľových vestách. Tá ľahšia má mať šesť kilogramov, tá ťažšia dokonca dvadsať. Aj na nožoch korčulí má dvesto gramov vážiace špeciálne závažia. Okrem toho bol najmä v minulosti známy aj tým, že na tréningy chodil ako prvý a odchádzal ako posledný.

Produktivita v NHL

V historických tabuľkách NHL zvyčajne vládnu hráči z Kanady, čo platí aj v prípade produktivity. V TOP15 ich je hneď štrnásť. Tým pätnástym je práve Jágr (bilancia 766+1155), ktorý je dokonca na druhom mieste! Pred druhým najproduktívnejším Európanom, ktorým je Fín Teemu Selänne, má náskok ohromných 464 bodov. Zároveň je tretím najlepším strelcom a piatym najlepším asistentom. Spomedzi Európanov je v oboch prípadoch suverénne prvý.

Nestratil sa ani v KHL

Jágr si okrem výlukových ročníkov odskočil z NHL aj v rokoch 2008-2011. Behom troch sezón (vo všetkých bol zároveň kapitánom Omsku) nazbieral v 155 zápasoch 145 bodov, čo je priemer 0,94 bodu na zápas. Nie je to síce toľko ako v NHL, no netreba zabúdať na fakt, že sa musel prispôsobiť širším klziskám, a hlavne, na začiatku tohto trojročného “odskočenia si” do Ruska mal už takmer 37 rokov, pričom v poslednej sezóne priemer bod na zápas dokonca prekonal. Vtedy mu už tiahlo na štyridsiatku.

Nezastaviteľný od detských čias

Ak sa aspoň trošku darí nejakému 16-ročnému dorastencovi medzi 18-ročnými, nebodal medzi 20-ročnými, pochopiteľne si toho verejnosť všimne. Jágr bol však podľa dostupných zdrojov niekde celkom inde. V sezóne 1985/86, počas ktorej oslavoval štrnáste narodeniny, pôsobil v Extralige do 18 rokov, pričom jeho bilancia 41+29 v 36 zápasoch stačila na šieste miesto v produktivite! O rok neskôr, teda ako 15-ročný, hral už v juniorskej lige do 20 rokov a v 30 zápasoch získal 70 bodov a v nasledujúcej sezóne už 86 bodov. Ako 16-ročný už následne začal hrať celonárodnú česko-slovenskú najvyššiu súťaž.

Číslo 68

Mnohí si možno v minulosti mylne mysleli, že toto číslo má niečo spoločné s dátumom jeho narodenia (6.8., príp. rok 1968). Realita je však taká, že toto číslo vyjadruje “protest” proti okupácii Československa vojskami Sovietskeho zväzu, Poľska a ďalších socialistických krajín.

Jagr gol

Dobytie NHL

Už bolo spomenuté, že Stanley Cup vyhral Jágr dvakrát, a to v rokoch 1991 a 1992. Boli to zároveň jeho prvé sezóny v profilige. V Pittsburgu bol hlavnou hviezdou v tých časoch “SuperMario” Lemieux, no ani český mladík sa nestrácal. Nikdy nebol “na farme” a hneď v prvých dvoch sezónach atakoval priemer bod na zápas, pričom ako 20-ročný tento priemer prekonal vo víťaznej play-off.

Art Ross Trophy

Cena pre najproduktívnejšieho hráča základnej časti NHL sa ušla Jágrovi celkovo päťkrát, čo sa podarilo celkovo len piatim hokejistom. Jeho 149-bodová sezóna 1995/96 bude už zrejme navždy najlepším počinom Európana. Druhým najlepším je v tomto ohľade náš Peter Šťastný, ktorý v sezóne 1981/82 získal 139 bodov.

Sezóna 1994/95

Už ako mladý sa stal hviezdou a tak nebolo prekvapujúce, že počas tejto sezóny, ktorá bola vinou výluky skrátená na sotva polovicu, bol oňho záujem. Prekvapením však bol výber jeho dočasných zamestnávateľov. Po jedenástich zápasoch v domácom Kladne (22 bodov) sa vydal do talianskej ligy, kde v drese HC Bolzana získal v piatich dueloch šestnásť bodov a vyskúšal si aj druhú nemeckú ligu. V drese Schalker Haie odohral jediný zápas, v ktorom získal neskutočných jedenásť bodov.

Rok 2016

v tom čase už 44-ročný veterán dosiahol pozoruhodné veci. Napriek konkurencii, ktorá v Česku nepochybne vždy bola, sa stal 12. krát držiteľom ocenenia Zlatá hokejka pre najlepšieho hráča roka, a to vďaka (na jeho vek) neuveriteľným 66 bodom v drese Floridy v NHL. Tento slušný počet bodov aj na hráča v ideálnom hokejovom veku bol preňho však až sedemnástym najlepším výkonom v kariére. Aby však zisk 66 bodov nevyzeral tak jednoducho, pre porovnanie Marián Hossa to dosiahol 7 krát, Peter Bondra 6 krát, Marián Gáborík a Pavol Demitra 4 krát, Miroslav Šatan 3 krát a aktuálne najlepší slovenský útočník Tomáš Tatar ani raz. Nik z nich ale vo veku nad 34 rokov.

Žiadne potomstvo

Na záver teda jedna informácia mimo hokej. Jeden z najtalentovanejších a najúspešnejších hokejistov všetkých čias a možno najslávnejší “česko-slovenský” športovec vôbec dodnes nemá dieťa (aspoň teda o tom neexistuje žiadna zmienka) a tak prakticky neexistuje možnosť, že by si raz napríklad so svojim synom zahral za jeden klub. Ak by chcel niečo také v túto chvíľu napraviť, musel by čakať minimálne do 65. narodenín, a to by jeho prípadný syn mal stále len 16 rokov.

Zdroj: Quanthockey.com, Eliteprospect.com | Foto: Twitter