Zápasmi šiesteho kola (10.-11. decembra) bola ukončená skupinová fáza Ligy Majstrov UEFA. Deväťdesiat šesť zápasov behom necelých troch mesiacov zúžilo počet kandidátov na celkový titul na šestnásť. Ktoré fakty nepochybne zaujali milióny priaznivcov futbalu a stoja pri bilancovaní za pozornosť?

TOP ligy kraľujú

Po prvýkrát v histórii Ligy Majstrov sa medzi najlepších šestnásť tímov prebojovali len tímy z piatich krajín, mimochodom, miestenky si “rozdelili” dokonca podľa koeficientov UEFA. V osemfinále uvidíme všetkých zástupcov Španielska aj Anglicka, po troch z Talianska a Nemecka, dvoch pridáva Francúzsko.

Slavia si vyslúžila poklonu

Nielen v Česku, ale aj na Slovensku a ďalších krajinách si veľmi dobré meno urobil jediný český zástupca v skupinovej fáze. Slavia dokázala, že aj v skupine smrti môže tím tvorený takmer výlučne z domácich hráčov hrať dôstojne. Bilancia 0-2-4 a skóre 4:10 nevyzerajú nejako lákavo, no dosiahnuť ich v konkurencii Barcelony, Dortmundu a Interu? Klobúk dolu. A netreba zabudnúť ani na neskutočnú štatistiku nabehaných kilometrov, ktorá činí číslo 746,4 kilometra (a teda priemerne 124,4 na zápas)! Už pri 110 kilometroch sa hovorí o nadštandardnom výkone…

 

Atalanta prepísala históriu

Tretí tím uplynulého ročníka Serie A sa pri premiérovej účasť v súťaži síce zo začiatku strácal, no napokon slávi postup. V konkurencii Manchestru City, Šachtaru Doneck a Dinama Záhreb mal po troch kolách nula bodov, no napokon so siedmymi bodmi postupuje. Stal sa tak prvým klubom, ktorému sa niečo také podarilo. Ako to môže na klub zapôsobiť? Stačí si spomenúť, že pred rokom sa Tottenham dostal do finále, hoci po troch zápasoch mal jediný bod.

Skvelý Erling Håland

Len 19-ročný nórsky útočník v službách RB Salzburg síce svojmu tímu nepomohol v náročnej skupine (Neapol, Liverpool a Genk) k postupu, no streliť behom skupinovej fázy v jeho veku osem gólov, a to všetko ani nie za plných 540 minút, ale len za 373? Navyše, hneď pri premiére zaznamenal hattrick, dva góly strelil na Anfield Road a až v poslednom zápase vyšiel strelecky naprázdno.

100-percentný Bayern

Na Bavorov čakala relatívne ľahká skupina, veď okrem vlaňajšieho finalistu (no zatiaľ nie práve presvedčivého) Tottenhamu naň čakali Olympiakos a CZ Belehrad. Napriek tomu však treba vyzdvihnúť plných osemnásť bodov v skupine. Niečo také sa podarilo predtým len piatim tímom, dojem umocňuje aj rekordne kladné skóre +19 (24:5) a rekordných šestnásť strelených gólov na ihriskách súperov. Celkovo desaťkrát sa presadil Lewandowski, a to do posledného duelu ani nenaskočil.

Gólové hody Tottenhamu

Rekordný zápis síce hráči anglického celku neprekonali, no na svoje pomery ale hrali skutočne gólovo plodný futbal. Historický rekord skupinovej fázy činil 33 gólov (Legia Varšava 2016/17), Tottenham sa dostal “len” na 32 gólov. Za povšimnutie ale stojí fakt, že sieť sa na jeho zápasoch vždy rozvlnila najmenej štyrikrát!

Niekoľko rýchlych faktov

  • Galatasaray mal najhoršiu ofenzívu, strelil jediný gól
  • až 6,8 percenta gólov padlo v nadstavených časoch
  • priemerne padalo 3,21 gólu na zápas
  • hráči Realu Madrid strelili až štyri góly hlavou
  • SSC Neapol a RB Lipsko zaznamenali po tri góly z pokutových kopov
  • Bayern ovládol aj štatistiky streleckých pokusov (151), striel na bránu (64) a rohovoyćh kopov (62)
  • Najviac pokusov o prihrávku mal Lierpool (4385), najviac úspešných však Manchester City (3833)
  • Manchester City mal aj najvyššiu úspešnosť prihrávok (89%), nasledovalo trio Bayern, FC Barcelona a Juventus (88%), naopak, Dinamo Záhreb len 73%
  • najčastejšie faulujúcimi tímami boli Galatasaray a FC Bruggy (94 faulov), Ajax, Salzburg a Slavia (93 faulov)
  • suverénne najčastejšie faulovaní boli hráči Valencie (115 krát)

Mimochodom, žreb osemfinálových dvojíc sa uskutoční v pondelok 16.12.2019 a v tomto kole budú naposledy platiť obmedzenia – stretnúť sa nemôžu kluby, ktoré už spolu hrali v základnej skupine a určite sa nedočkáme ani žiadneho súboja dvoch tímov z rovnakej krajiny.

Zdroj: UEFA.com | Foto: Twitter