Azijské zimné hry sa konávali pravidelne každé štyri roky a sú v podstate ekvivalentom zimným olympijských hier. Akurát v ázijských rozmeroch. A asi by bola nuda, ak by sa dookola konali v niekoľko málo štátoch, ktoré sú schopné ich organizovať.

Naposledy sa konali v roku 2017, predtým 2011 a 2007, po prvýkrát v roku 1986. Z ôsmych ročníkov ich štyrikrát usporiadalo Japonsko. Okrem toho boli aj v Číne, Kazachstane a usporiadala ich aj Južná Kórea.

Najbližšie sa budú konať až v roku 2029. V Saudskej Arábii. Áno, správne čítate. Budú v štáte, kde je predovšetkým púštny a ani miestne hory od prírody nie sú tak celkom uspôsobené na to, aby sa v nich konala takáto udalosť.

Nevadí. Saudská Arábia s plnou podporou (a peňaženkou) ropných magnátov prestavila projekt, ktorý by mal stáť cez 400 miliárd eur. Súčasťou projektu je postavenie mesta Trojena v púšti, vytvorenie všetkej potrebnej infraštruktúry, vrátane hotelov, zjazdoviek, krytých hál a ostatných športovísk. Rovnako tak bude musieť byť všade prítomný umelý sneh, keďže v Saudskej Arábii prakticky nesneží.

Toto miesto v púšti si organizátori vybrali z dôvodu, že tam býva v priemere o desať stupňov nižšia teplota než na iných miestach v krajine, pričom prevádzky schopné podmienky budú zabezpečovať zariadenia, ktoré majú pracovať na obnoviteľné zdroje energie.

Každopádne, tento odvážny projekt je výrazne v rozpore s politikou, ktorá sa vedie v Európskej únii. No Saudská Arábia nie je EÚ a finančne si to zjavne môžu v tejto veľkej krajine na Arabskom polostrove dovoliť. Tak sa nechajme prekvapiť, ako to celé bude vyzerať a ako to dopadne.

Zdroj: Eurosport | Foto: Twitter