Švajčiarsko v 2. kole skupiny E Majstrovstiev sveta zdolalo Srbsko po nervy drásajúcom závere 1:2 gólom z 90. minúty a výrazne si pomohlo v boji o osemfinálovú miestenku.

Šťastnými strelcami v švajčiarskom tíme boli Xherdan Shaqiri a Granit Xhaka. Obaja títo hráči majú albánsko-kosovské korene a po zápase vysvitlo, že Shaqiri nevyjadroval podporu Kosovu iba pomocou kopačiek, ktoré mal v zápase obuté, ale rovnako aj oslavné gestá jeho víťazného a predtým aj vyrovnávajúceho gólu boli politickou provokáciou.

Gesto, ktoré Shaqiri a rovnako aj Xhaka po góloch ukazovali, znázorňuje dvojhlavého čierneho orla. Ten zdobí vlajku Albánska, pričom sa dobre vie, že medzi etnickými Albáncami a nacionalistickými Srbmi je veľké napätie. Otec Xhaku bol dokonca uväznený v niekdajšej Juhoslávii za kampaň osamostatnenia sa Kosova. Kosovo vyhlásilo svoju nezávislosť v roku 2008, ale Srbi ju neuznali.

Vyzerá to tak, že FIFA sa bude týmito gestami zaoberať a ak uzná Švajčiarov vinnými, tak obom hrozí za provokačné oslavy gólov dvojzápasový dištanc. Shaqiri aj Xhaka ihneď popreli nejakú politickú spojitosť a ich oslavy vraj boli prejavom eufórie smerované ľuďom a fanúšikom, ktorí ich podporujú.

Zdroj: Joe.co.uk | Foto: Twitter